Encyklopedie výživy

Niacin

Označení tohoto vitaminu se měnilo. Kyselina nikotinová a její amid – nikotinamid nebo niacin, dříve též vitamin PP, dnes někdy také vitamin B3. V přírodě je hojně rozšířený. Nikotinamid se především vyskytuje v živočišných produktech, kyselina nikotinová se vyskytuje více ve zdrojích rostlinných. Dobrými zdroji niacinu jsou kvasnice, játra, drůbež, libové maso, ořechy a zelenina. Mléko a zelená listová zelenina poskytuje menší množství. V obilovinách je kyselina nikotinová vázána na komponenty, které nejsou využitelné. Specifické technologické procesy mohou biovyužitelnost zvýšit.

Kyselina nikotinová i amid jsou stabilní vůči teplu, světlu, kyslíku a alkalickému prostředí, a to jak ve stavu suchém, tak v roztoku. Nikotinamid může být hydrolyzován na kyselinu v roztocích silně kyselých i alkalických.

Niacin jako součást koenzymu se účastní metabolismu sacharidů, bílkovin a tuků. V koenzymech dehydrogenas se účastní mnoha oxidoredukčních reakcí. Ve vyšších dávkách se podílí na snižování vysoké hladiny cholesterolu a triglyceridů. Je nezbytný pro růst a účastní se též na syntéze hormonů. Může působit proti bolení hlavy v souvislosti s premenstruálním syndromem. Působí proti pelagře, onemocnění, které se objevuje zvláště v zemích, kde strava není dostatečně pestrá, obsahuje hlavně kukuřici, které je chudá na aminokyselinu tryptofan.

V projevech nedostatku niacinu se jako první symptomy projevují žaludeční a střevní potíže a změny v ústní dutině, ale také anorexie. Rovněž na pokožce se objevují příznaky, a to suché skvrny. Z mentálních symptomů je nutné uvést deprese a ztrátu paměti. V organismu se uchovává 2 – 6 týdnů.

(Bl)

ABCDEFGHChIJKLMNOPQRSTUVZ