Encyklopedie výživy

Kyselina pantothenová

Její přirozená forma je kyselina pantothenová, někdy se udává označení vitamin B5. Je všudy přítomná, jak už napovídá její jméno. Velmi zřídka se vyskytuje volná a to jak v živočišných, tak rostlinných zdrojích. V přírodě je obvykle ve formě koenzymu A. Alkoholická forma – panthenol je v potravinách jen zřídka. Bohaté na kyselinu pantothenovou jsou játra, srdce, různá masa, žloutek, obiloviny. Dobrými zdroji jsou dále houby, kvasnice a mateří kašička.

Kyselina pantothenová je stabilní při pH 6 – 7, ale destruuje se teplem v alkoholických i kyselých roztocích. Varem ztrácí až 50% a při technologickém zpracování – mletí, zmrazování i konzervování ztrácí až do 80%. Kyselina pantothenová jako součást koenzymu A hraje klíčovou úlohu v metabolismu sacharidů, bílkovin a tuků a je důležitá pro opravu a údržbu buněk a tkání. Je potřebná pro syntézu hormonů, neurotransmiterů, fosfolipidů, hemoglobinu, myoglobinu a dalších důležitých složek.

Vzhledem k tomu, že se kyselina pantothenová do určité míry vyskytuje prakticky ve všech potravinách, je její nedostatek velkou vzácností. Nedostatek byl proto vyvolán experimentálně a projevil se únavou, bolestmi hlavy, poruchami spánku, žaludeční nevolností a zvracením. V organismu se uchovává 4 – 10 dní.

(Bl)

ABCDEFGHChIJKLMNOPQRSTUVZ