Výživa obecně

Ochrana zdraví konzumenta

Generální ředitelství organizace „Ochrana zdraví konzumenta“ vydalo v červnu 2006 obsáhlý materiál (celkem 25 stránek) o vitaminech a minerálních látkách v doplňcích stravy a v obohacených potravinách a dále o jejich maximálních a minimálních hladinách.

Diskuse o maximálních a minimálních množstvích pro vitaminy a minerální látky v potravinách

Sepsaný materiál má sloužit jako podklad pro diskusi o tomto tématu v zemích EU. Na závěr je uveden model rizika příjmu vitaminů a minerálních látek, který sestavily organizace ERNA (European Responsible Nutrition Alliance)a EHPM ( European Federation of Associations of Health Product Manufacturers). Riziko maximální hladiny pro doplňky stravy je rozděleno do 3 kategorií:

  1. Není evidence o riziku při konzumaci vysokých dávek u zdravého člověka: vitamin B1, B2, biotin, vitamin B12, kyselina pantothenová, vitamin K, chrom není třeba stanovit MSL (maximum suplement levels)
  2. Nízké riziko při překročení UL (upper intake levels): vitamin B6, C, D, E, nikotinamid, molybden, fosfor, selen. UL pro doplňky stravy bylo vypracováno Vědeckým výborem pro potraviny pro hořčík, draslík, kyselinu listovou. MSL se bere v úvahu při měnících se zvycích ve stravování
  3. Možné riziko překročení UL vitamin A, β – karoten (kuřáci), vápník, měď, fluor, jód, železo, mangan, zinek. MSL brát v úvahu, rizika při nedostatečném nebo nadbytečném příjmu

 

Podle: http://ec.europa.eu/dgs/health_consumer/index_en.htm