Výživa obecně

Cholesterol

„Cholesterol umožňuje život, ale umí uspíšit i smrt, aneb všeho moc škodí.“ Hovoří se o něm v souvislosti s nemocí a se zdravím. Rozděluje se na HDL (hodný – high density cholesterol) a LDL (zlý – low density cholesterol).

Lidský organismus nepřijímá cholesterol jen v potravě, ale 80% cholesterolu si člověk vyrábí vlastními chemickými procesy. Je to látka tukové povahy, je nezbytnou součástí všech buněk našeho organismu. Poslední studie přinášejí údaje, že podávání účinných léků ke snížení LDL cholesterolu snižuje riziko srdečně cévních onemocnění. Vysoká hladina LDL cholesterolu v krvi urychluje aterosklerosu, HDL cholesterol je žádoucí mít v krvi co nejvyšší, protože umí přepravit cholesterol na místa, kam patří. Průlomem v léčebném snížení LDL cholesterolu byla práce 2 texaských vědců M.Browna aj. L. Goldsteina, kteří dostali Nobelovu cenu v r. 1985 za objev v metabolismu cholesterolu. Dnes se ty léky zvou statiny. Naproti tomu léky pro zvýšení HDL, ač byly vynalezeny, nejsou do praxe zavedeny. Nemělo to příznivý účinek na výskyt kardiovaskulárního onemocnění. Vliv na zvýšení HDL cholesterolu má i mírná konzumace alkoholu (2 – 4 dcl vína pro muže a polovina té dávky pro ženy).

Správná životospráva je nutná:
udržení normální tělesné hmotnosti, omezení energetického příjmu. Prokazatelně nejlepší je „Středomořská dieta“. Vysoká konzumace zeleniny, ryb, dobrá skladba tuků – olivový olej, víno, které se často podává k jídlu. Červené víno obsahuje resveratrol – zpomaluje rozvoj aterosklerosy, Dále je vhodné nekouřit a dobře léčit zvýšený krevní tlak.

Podle:
L. Kotík
Lékař přítelem 2010, 1, 11 – 14