Výživa obecně

Vitamin K důležitý pro zdravé kosti a cévy

V listopadu 2002 se sešli evropští experti na vitamin K v Paříži, aby shrnuli dostupné údaje o vitaminu K, a aby formulovali doporučení o příjmu potravin a o užívání suplementů (doplňků stravy).

Kromě klasické úlohy vitaminu K v koagulaci krve je vitamin K důležitý pro kosti a cévy a má další funkce v buňkách. Po shromáždění všech údajů se přepokládá, že obvyklý příjem vitaminu K je pro zdravé kosti a tepny nedostatečný.

Denní příjem 200 – 500 g vitaminu K ve stravě (nebo 100 μg ve formě suplementu / doplňku stravy/) může být dostatečný pro optimální metabolismus a dostačující pro zdravé kosti. Vitamin K může působit synergicky s vitaminem D, vápníkem a ostatními mikronutrienty pro dosažení maximální minerální hustoty kostí a pro zabránění kalcifikace tepen. Z výsledků lze uzavřít, že pro zdraví může tedy být prospěšný příjem vitaminu K spolu s vitaminem D a minerálními látkami ve formě suplementu ( doplňku stravy). Více další práce je zapotřebí pro lepší porozumění o dalších různých úlohách vitaminu K.

Podle:
Vermeer C, Shearer MJ, Zittermann A, aj.
Eur. J. Nutr. 43, 325 – 335, 2004