Výživa obecně

Potřeba vitaminu D a vápníku

Vědci, alespoň někteří, v severní Americe varují, že je široce rozšířený nedostatek vitaminu D a je třeba se tím vážně zabývat. Upozornil na to Lékařský ústav IOM. Většina populace USA a Kanady dostává preparát vitaminu D a vápníku pro dobré kosti.

Vitamin D nás ovšem může chránit i před dalšími onemocněními jako např. je rakovina, kardiovaskulární onemocnění, diabetes, dysfunkce imunity, sklerosa a to je důvod, aby populace dostávala více vitaminu D nebo vápníku. IOM vydal v roce 1997 doporučené dávky mikroživin, některé je třeba zvýšit.

Pro zdravé kosti se nyní vitaminu D doporučuje 600 m.j. /den , senioři nad 71 potřebují 800 m.j., protože nejsou většinou fyzicky aktivní nebo mají onemocnění ledvin. V roce 1997 IOM doporučil 200 m.j. /den osobám do 50 let, 400 m.j./den pro osoby 51 – 70 let a 600 m.j. pro osoby 71 let a starší. Dávky vápníku se téměř nezměnily. Severní Amerika potřebuje 700 – 1300 mg /den podle věku populace dle nových zpráv IOM.

Část populace zkonzumuje dostatek vitaminu D a vápníku ve své stravě, ale např. dívky ve věku 9 – 18 let mívají nízkou hodnotu vápníku. I ženy mají v období menses také riziko nedostatku vápníku a jejich stravou nedostávají doporučená množství vápníku 1200 mg denně. Proto některé ženy berou vápník ve formě suplementu, ale při tom může dojít k problému, udržení optimálního poměru vitaminu D a vápníku.

Doporučení IOM jsou určena pro zdravou populaci a ne pro osoby, které dostávají léky a u nich by mohla z toho důvodu vzniknout malabsorpce vitaminu D i vápníku.

Podle:
Anita Slomski
JAMA 305, 2011, 453 – 456