Poradna - Zásady správné výživy

Nafouklé břicho, co dělám špatně?

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, co dělám špatně.Již rok se stravuji velmi zdravě, snažím se cvičit atd. Zhubla jsem, ale převážně z partií, kterých jsem nechtěla. Břicho proste nejde dolu (a nebo jen minimalne) jeden den už se mi zdá, že v pořádku, ale na druhy den uz je zase nafouklé. Nevím co s tím.porad jako na houpačce.. Nemůže to byt alergie na nějakou potravinu? Připadne, kde se to dá zjistit, zda se provádí nějaké vyšetření..Zatím jsem na nic takového nenarazila. Moc děkuji za radu. S pozdravem, Dominika

Dobrý den,

ve vašem případě se může jednat o alergii (nebo spíše intoleranci), ale k pocitu nafouknutí byste měla ještě některé z dalších příznaků (bolesti břicha nebo průjmy, případně obojí).

Další možností je, že v jídelníčku máte potraviny s vyšším glykemickým indexem, které díky zvýšené produkci inzulínu podporují ukládání energie do tuků zejména na břiše.

A poslední možností můžou být nadýmavé potraviny (čerstvé pečivo, některé druhy zeleniny, luštěniny a některé výrobky z nich).

Nejdříve bych tedy doporučovala konzultaci jídelníčku s některým z nutričních terapeutů ve vašem okolí, a pokud byste i po úpravách měla potíže, tak zajít za vaším obvodním lékařem, který by vám vystavil žádanku na gastroenterologické, případně alergologické vyšetření.

S pozdravem
MUDr. V.Kunová