Poradna - Zásady správné výživy

Může strava podle krevních skupin nějak zásadně ovlivnit zdravotní stav?

Dobrý den,

chci se zeptat,jestli může strava podle krevních skupin nějak zásadně ovlivnit zdravotní stav astmatika-alergika a kde je možné se o této dietě dostatečně informovat.

Moc děkuji za odpověď

Platnost a praktická použitelnost vydaného překladu u nás v r. 1998, nebyla nikdy prokázaná, jedná se izolovaný názor určitých osob, zabývajících se výživou v obecnějším kontextu. I na jsou odkazy neprokazující účinnost této diety, založené na předpokladu, že osoby s určitou krevní skupinou mají stejné předpoklady k určitých chorobám a tudíž se v rámci prevence musí živit stejně. Navíc tam jsou údaje, které jsou v rozporu s nynějšími vědomostmi, např.

 

 Str. 80:         

 

8 řádek shora: „krevní skupina O spaluje maso jako palivo“

 

To je naprostý nesmysl. Jako „palivo“ jsou využívány sacharidy a tuky. Maso (tj. bílkoviny) jsou využívány pouze u tzv. stresové malnutrice. To je ale velmi závažný stav, která může končit multiorgánovému selhání a ke smrti.

 

Nebo str. 183, asi uprostřed:

 

„lektiny v kuřeti a kukuřici jsou pro skupinu B jedovaté“

 

Prakticky to znamená, že např. obyvatelé střední a jižní Ameriky (např. Mexiko), kteří mají skupinu B vlastně běžně a trvale konzumují „jedy“, protože hlavním zdrojem potravy je kukuřice.

 

Kniha má jediný význam a tím je skutečnost, že se lidé daleko více než dříve zabývají tím co jedí a uvědomí si tak důležitost výživy v prevenci různých chorob. Konkrétní doporučení diety v případě nějakého onemocnění však není zdůvodnitelné a naopak mohlo by i vážně zdravotní stav ohrozit, například „jestliže člověk s céliakálním onemocněním by podle této kniny Co „když člověk s krevní skupinou O má céliakální onemocnění? To může konzumovat pšenici ze špaldy(str. 56)? To je přece způsob, jak je možno takovémuto  člověku těžce ublížit.“

 

Myslím, že odpověď, na otázku, zda „může strava podle krevních skupin nějak zásadně ovlivnit zdravotní stav astmatika-alergika“ vyplývá jasně z výše uvedených skutečností.

 

S pozdravem

Dr. Kužela