Poradna - Zásady správné výživy

Může být intolerance laktózy příčinou vyrážek typu kopřivka?

Dobrý den,
dcera, nyní 17 roků, je opakovaně nemocná, od srpna roku 2009, (opakované záněty dutiny ústní vždy však bez nálezu ve výtěru), zvýšená teplota – 37,1-37,3, která v letošním roce přetrvávala od 20. 1. téměř do května bez přetržky. Bylo zjištěno, že prodělala infekci EBV, v březnu pozitivní Iga (22 U/ml), které se opakovaně nepotvrdilo,následně gastrofibroskopie s výsledkem enterobiopsie: bez morfolog.projevů CS/MAS, Autoprotilátky EMA negativní AtTGA negativní, jen Kravské mléko IgG 1,74, kasein IgG 1,708-laktózová intolerance. Od tohoto zjištění-květen 2011-se jí začaly dělat vyrážky na hýždích vypadající jako kopřivka. Od stejné doby dodržuje téměř 100-procentní bezmléčnou dietu.
Obracím se na Vás s prosbou a dotazem,jestli dle uvedených hodnot se dá určit výše intolerance a jak se vyvarovat vytváření vyrážek, zdali intolerance může být příčinou vyrážek typu kopřivka na hýždích a po stranách nohou a zdali existuje poradna pro intoleranci laktózy, kde bychom mohli podstoupit znovu test intolerance a byli seznámení s konkrétním jídelníčkem souvisejicím s uvedenou intolerancí. Zdravotní stav se během letního období zlepšil co se týče infektů, ale stále ji trápí výše uvedené vyrážky.

Moc děkuji za odpověď

Dobrý den,

 

Váš dotaz je velmi specifický a vyžaduje konzultaci na spádovém gastroenterologickém pracovišti místa Vašeho bydliště. Domluvte se s praktickým dětským lékařem Vaší dcery a požádejte o doporučení. Jinak v krátkosti, pokud měla Vaše dcera provedeno enterobioptické vyšetření, tak to by nejlépe prokázalo případný deficit enzymu, který štěpí mléčný cukr. Pak by se dalo hovořit o intoleranci laktózy s potřebou omezení mléka, případně mléčných produktů dle tolerance. Propojení obtíží mezi trávicím traktem, výživou a vyrážkou je samozřejmě možné, ale z uvedeného toto nelze blíže specifikovat.

 

S pozdravem Dr. Tláskal