Výživa obecně

Miliarda lidí nemá dostatek vitaminu D

Holick z Bostonské university publikoval přehled o výsledcích svých výzkumů na vitaminu D.

Při nepřítomnosti vitaminu D se vstřebává jen 10 – 15 % vápníku z potravy a asi 60 % fosforu. To může mít přímý vliv na minimální hustotu kosti. Deficit vitaminu D je obecný problém, který může vyústit do vážných zdravotních problémů, ale je možné tomu předejít, jak říká odborník.

Každý člověk dostává vitamin D ze slunečního záření, ze stravy a z potravních doplňků. V neonatálním vývoji a v kojeneckém a dětském věku může nedostatek vitaminu D způsobit retardaci růstu, kosterní deformace a také v budoucnosti riziko zlomenin. V dospělosti příliš nízké hodnoty vitaminu D mohou vést k osteopenii, osteoporose, svalové ochablosti, zlomeninám, nádorovým onemocněním, nedostatku imunity, infekčním a kardiovaskulárním onemocněním.

Existuje evidence, že osoby ve vyšších zeměpisných šířkách, kde sluneční paprsky vzhledem k úhlu dopadu neprodukují dostatečné množství vitaminu D na pokožce, jsou náchylnější k získání nádorových onemocnění, riziku diabetu 1. stupně, multisklerose, zvýšenému tlaku a srdečním onemocněním.

Holick uvádí, že doporučený denní příjem vitaminu D je nutné zvýšit z 800 na 1000 m.j.vitaminu D3. Toto množství nemůžeme získat jen z potravin, a proto se doporučuje přijímat potravní doplněk.

Podle:
Holick M.
New England Journal of Medicine 2007, Medline Plus July 19,2007