Poradna - Obezita a výživa

Má smysl občas podstupovat detoxikační kůry úpravou stravy? Pomůžou mi ke zhubnutí?

(Shodný dotaz byl položen několika účastníky nedávných konferencí)

Detoxikace stravou zahrnuje populární dietní postupy, jídelní plány nebo dodávky již připravených šťáv, salátů a podobně a často související doplňky stravy, které slibují ,,očištění” organismu od škodlivých látek (toxinů). Účelem navrhovaných procesů má být rychlé řešení nevhodných stravovacích návyků.

Někdy detoxikace v rámci předběžné opatrnosti podstupují i lidé, jejichž jídelníček je z objektivního hlediska vyvážený a zdravý.

Zastánci ,,detoxů” věří, že se organismus potřebuje čas od času zbavit ,,jedů”, jež se v organismu hromadí kvůli konzumaci vysoce průmyslově upravených potravin, alkoholu, cukru, kofeinu a také cigaretovému kouři a znečištěnému prostředí. Detoxikační strategie slibují posílení a urychlení vlastních detoxikačních schopností organismu. Tím pádem snížení pocitů únavy, zhubnutí, lepší kvalitu pleti, omezení potíží s nadýmáním apod.

Na tuto teorii je navázána celá řada komerčních aktivit, média nevyjímaje.

Pozitiva:

V určitých aspektech může ,,detox” zdraví zlepšit, protože se člověk zamyslí nad tím co a kolik v běžném životě jí. Podpoří spotřebu zeleniny a ovoce a pití většího množství vody. Konzumace původních, průmyslově neupravených potravin může změnit chuťové vnímání člověka, který tak přestane bažit po tučných, přesolených a přeslazených potravinách nebo pochutinách.

Negativa:

Organismus má k dispozici vlastní metabolické detoxikační cesty vedoucí přes játra, ledviny, kůži, plíce a trávicí systém. Kromě toho fungují ještě v buňkách enzymaticky vedené způsoby zbavování se odpadních produktů. Vzhledem k tomu, že se při ,,detoxech” většinou eliminují potraviny bohaté na proteiny vlastním detoxikačním schopnostem organismu to spíše škodí než prospívá.

Průvodními jevy těchto diet bývají únava, nevolnost a deficity důležitých živin. Pokud dojde k poklesu váhy, bývá to často snížením zásob vody v organismu, nikoli úbytkem tuku.

Shrnutí:

Dosud existuje jen velmi málo důkazů, které by podporovaly existenci a užitečnost detoxikačních postupů. Přestože některé malé studie prokázaly zlepšení například detoxikačních schopností jater určitých rostlinných potravin, randomizované a kontrolované studie na větších skupinách lidí stále chybí (podrobnosti v AJ zde a zde)

Lidé, kteří se stravují přirozeným a vyváženým způsobem nepotřebují žádné drastické zásahy do jídelníčku ani vyhýbání se určitým základním potravinám.