Poradna - Zásady správné výživy

Které potraviny mi dodají energii v těhotenství?

Zdravím,

jsem ve 13 tydnu garvidity. Únava a nevolnosti, tomu rozumím ze k tomu patri. Rada bych ale radu, jak se stravovat, probudi mne nevolnost z hladu, jdu se nasnidat, snim i male mnozství (pul krajicku chleba se syrem) a jsem pak z toho na hodinu uplne unavena, utlumená. Existuje nejake doporuceni jake potraviny by mne spíše vzpružily, abych se citila lehce a plna energie?

Potíže tohoto typu se mohou vyskytovat v 1. trimestru gravidity, tzn. asi 3 měsíce. Samozřejmě to neplatí absolutně, někdy potíže ustoupí dříve, jindy poněkud později. Mimo to je nutno respektovat požadavek konzumace „lehčích jídel“, tj. v tom to období konzumovat menší kvanta, častěji, omezit jídla tučná, zejména s přepalovaným tukem, konkrétně smažených a podobně.

 

Dále popisujete „nevolnost z hladu“, tato by neměla být přítomná, pocit hladu sice může být, ale nikoliv nevolnost. Konkrétní informace o složení jídelníčku může poskytnout odbornice na výživu, konkrétně nutriční terapeutky. Kde je možno ji kontaktovat, musí vědět každý lékař, včetně gynekologa.

 

Dr. Kužela