Poradna - Zásady správné výživy

Jaký je váš názor na výrobky Herbalife?

Dobrý den,

zajímal by mě Váš názor na výrobky Herbalife. Kolegyně se stala distributorem a neustále mi jejich výživový program vnucuje.

Děkuji za odpověď

Herbalife patří do kategorie nízkoenergetických bílkovinných diet, které bývaly v obezitologii hodně populární. Je při nich zajištěn přísun všech živin při celkově nízké energetické hodnotě, což navodí efekt redukce váhy. Zde však existuje celá řada problémů:

 

1) vzhledem k tomu, že jídlo ve formě koktejlu člověk rychle vypije, nenastává tak dobrý sytící efekt (psychologicky i fyziologicky) jako u pokrmu připraveného z „normálních“ potravin. Koktejly mívají na jednu porci něco kolem 800–900 kJ, když si připravíte například velkou mísu salátu se 100 g vařeného kuřecího masa a lžičkou oleje, vyjde to energeticky úplně stejně, vy budete mnohem sytější a spokojenější

 

2) i tehdy, pokud člověk dodrží předepsaný režim, nastává po jeho skončení okamžitě jo-jo efektem zvýšení váhy (což je negativní jak pro zdraví, tak i psychologicky – pocit selhání)

 

3) mezi dietami tohoto typu jsou velké rozdíly (v poměru bílkovin a sacharidů, ve druhu použitých bílkovin) a bohužel je nutno konstatovat, že Herbalife patří k těm nejméně kvalitním

 

4) způsob prodeje se děje nekvalifikovanými osobami, které mají tuto činnost jako způsob přivýdělku nebo se sem stahují lidé, kteří nemůžou sehnat jiné zaměstnání. Vzhledem k tomu, že se jedná o tzv. multi-level-marketing, „živí“ zákazníci celou řadu prodejců, kteří jsou v hierarchii výše než prodejce, který vám produkt nabízí. Proto je Herbalife i při relativně nízké kvalitě velmi drahý. Osobně považuji takový způsob prodeje za nemorální. Rozhodně vám tento způsob řešení nadváhu nedoporučuji.

 

MUDr. Václava Kunová