Poradna - Zásady správné výživy

Jaké jsou správné hodnoty příjmu energie?

Dobrý den,

chtěl bych se Vás zeptat, jaký jsou správné hodnoty příjmu energie. Myšleno, kolik % má být z tuků, kolik ze sacharidů a kolik z bílkovin? Pro silové sportovce jsem našel např. tuky 37%; sacharidy 43%; bílkoviny 20% z celkového příjmu energie.
Bohužel se mi nedaří nalézt tuto informaci pro běžného člověka(nebo se docela různí), resp. by byly skvělé údaje o muži pracujícím na PC, a poté o muži pracujícím aktivně (zedník). A následně udaje pro ženy.

Děkuji předem za jakoukoliv odpověď

Dobrý den,

 

Vaši odpověď naleznete v publikaci Referenční hodnoty  pro příjem živin, jak je k dispozici a jak ji vydala Společnost pro výživu v  roce 2011.
Při zvýšené pohybové aktivitě nebyla zjištěna zvýšená potřeba bílkovin. Řada studií ukazuje, že při zvýšeném příjmu (nad doporučenou dávku dané věkové skupiny)  nedochází ke změnám v celkovém metabolismu bílkovin – ani v netukové tělesné hmotě i při velmi zatěžujícím tréninku.  Ve vztahu k tukům se zde uvádí, že osoby s lehkou a středně těžkou prací by neměly přijímat více než 30% energie ve formě tuků.  U osob s vyšší tělesnou aktivitou lze zvýšit podíl tuků o 5% nad normativ.
S pozdravem Dr. Tláskal, CSc.