Poradna - Zásady správné výživy

Jak snížit hladinu cholesterolu v krvi?

Vážení,

velice Vás prosím o informaci, jak by se dala snížit hladina cholesterolu v krvi. Myslím, že dodržuji doporučenou skladbu potravit, nadváhu nemám (42 let, 160 cm, 50 kg), o fyzickou aktivitu se snažím 3x – 4x týdne cca 1 hodinu (aerobic, kolo, běžky, běh).

Děkuji za odpověď.

Odpověď může být poněkud komplikovaná v tom, že existuje několik příčin existence hypercholesterolemie a spolu s tím odlišná možnost jejího ovlivnění či normalizace. U situací, kde vysoká hladina cholesterolu je geneticky podmíněná, je vcelku malá možnost ovlivnit výrazně tuto zvýšenou hladinu,udává se cca  10 %. Pak je nutno podle typu zvýšených hodnot lipidů nasadit příslušnou léčbu, je nutno se pak podřídit lékaři, který podle určitých vyšetření může typ postižení posoudit a podle toho pak medikaci upravit.

 

Podle Vámi uváděných hodnot se může o tuto alternativu jednat.

 

Jinak samozřejmě k základním zásadám opatření při vysoké hodnotě cholesterolu patří: normální hmotnost, dostatek fyzické aktivity, konzumace dostatečného kvanta zeleniny a ovoce (tj. zeleniny více než ovoce), konzumace rybího masa: Porušení některého z těchto opatření u osob s vrozenou poruchou může i při vhodné léčbě být příčinou zvyšování dávek použitých medikamentů, ale to je již věcí příslušného lékaře.

 

Dr. Kužela