Výživa obecně

Jak snížit anemii?

Multimikropreparát sníží anemii lépe než samotné železo.

Od roku 2001 WHO doporučuje podávat železo všem dětem ve věku 6 – 23 měsíců v oblastech, kde je výskyt anemie vysoký. Nedávno se zjistilo, že podávání železa a kyseliny listové by mohlo být v oblastech s vysokým výskytem mortality v oblasti malarické účinné. Současně zařadit do kontroly i výskyt malarie.

Pro zjištění, jak může podávání mikroživin být účinné na anemii v oblasti malarické, bylo zjišťování hladiny hemoglobinu. U dětí ve věku 6 – 23 měsíců byl sledován účinek na hladinu hemoglobinu v zemědělské oblasti Burkina Faso po podávání tří různých doplňků. Průměrná hodnota hemoglobinu při startu studie byla 90 g / l. Preparáty se podávaly 5 dní v týdnu po dobu 6 měsíců. 96 dětí dostalo 15 mg železa, 100 dětí dostalo kromě železa ještě 10 mg zinku a 100 dětí multimikroživiny obsahující vitamin A, vitaminy B komplexu (včetně kyseliny listové), vitamin C, D, E a K, železo, zinek a další minerální látky. Ve všech oblastech se kontrolovala i malarie a odčervování.

Na konci této studie děti, které dostávaly doplněk multimikroživin, měly průměrnou hodnotu hemoglobinu 113 g / l, děti, které dostávaly jen železo měly hodnotu hemoglobinu 107 g / l a děti, které dostávaly železo a zinek měly hodnotu hemoglobinu 106 g/ l.

Ze získaných hodnot lze uzavřít, že v oblasti malarické dochází k poklesu anemoe nejlépe po podávání multimikroživin.

Podle:
Ouédraogo H. Z. , Dramaix – Wilmet M., Zeba A. N. aj
Trop. Med. & Internat. Health 2008, 13, 1257 – 1266