Poradna - Školní stravováníPoradna - Výživa dětíPoradna - Zásady správné výživy

Jak je to s pitným režimem v mateřské škole?

Dobrý den,
 
chci se zeptat, jak je to s pitným režimem v mateřské škole? Vodu v mateřské škole máme po celou dobu provozu, ale čaj máme na příděl. Tzv. pokud si vypijeme jeden džbánek čaje, který jsme měli ve třídě k dispozici, tak už nemáme nárok na další čaj. Vysvětlení paní vedoucí je takové, že se nevleze do spotřebního koše kvůli cukru. Je to vážně pravda? Vždyť v mateřské škole je potřeba zajistit dostatečný přísun tekutin. Děkuji za odpověď.
 
S pozdravem
 
Ježová Lenka

Dobrý den,

 

souhlasím s Vám, že plnění pitného režimu je na prvním místě. Pitní režim je ošetřen ve vyhlášce o školním stravování a jsou na něj vyhrazeny peníze. Druhy nápojů nejsou striktně dány žádným předpisem.
Co se týká spotřeby cukru, tam je omezení 10 g na den a dítě, ale to neznamená, že by kvůli tomu měl být omezován pitný režim. Je dobré, že je nabízena voda, ale stejně tak může být nabízen neslazený čaj nebo spotřebu cukru výrazně omezit. Nyní se za optimální považuje slazení 2 g cukru na 100 ml nápoje. Do spotřeby cukru by se měly počítat i džusy a sirupy, samozřejmě s příslušným koeficientem.
Shrnuto – cukr v nápojích mám být omezován, ale není to důvod k omezování pitného režimu. Lze to ošetřit neslazenými nápoji, čajem, ovocným čajem, ředěnými džusy a sirupy, vodou s citronem apod. V ostatních slazených nápojích je doporučeno množství cukru snižovat.

 

Mgr. Alena Strosserová