Poradna - Zásady správné výživy

Chlorela a ječmen, jsou to zázračné potraviny?

Dobrý den, moje manželka absolvovala kurz výživového poradce, který nebyl levný, dostala diplom a neustále propaguje zelené potraviny Chlorelu a ječmen Green way. A začala být tím posedlá, buduje poradnu a dělá osvětu kde nabízí tyto produkty. Jsou to zázračné potraviny jak mi tvrdí?
Osobně si myslím, že podlehla sektě, jelikož mají neustálé týmovky a výlety.

Děkuji

Dobrý den. Výživu člověka je třeba vždycky hodnotit komplexně a individuálně. Žádný doplněk stravy nebo potravina či jídlo není univerzálním řešením pro všechny či pro každého. Chlorela a mladý ječmen jsou módním trendem asi 6 let. Obojí obsahuje minerální látky a vitamíny.

 

Člověk je všežravec a proto potřebuje získávat potřebné látky ze stravy a to včetně vitamínů a minerálních látek. Optimálně formou pestré stravy. V mechanismu trávení a využití živin je důležité i to v jaké formě jsme potřebné látky získali. Větší efekt máme z pestré stravy než ze souboru doplňků stravy. Otázkou také je, jaká konkrétní potřeba těchto látek je u konkrétního člověka. Pokud tedy ke stravování člověka zaměřeného na konzumaci bifteků přidáme stejnou dávku chlorely a zeleného ječmene jako člověku, který jí hlavně celozrnné pečivo a zeleninové saláty, je jasné, že to nemá logiku.

 

Závěr:

 

1) oba výrobky jsou zdrojem vitamínů a minerálních látek, nic více jimi nelze řešit,

2) žádné zázračné či samospasitelné výživové řešení neexistuje,

3) vitamíny a minerální látky lze získat i z jiných zdrojů než jsou tyto dva,

4) nelze používat paušální dávkování doplňků stravy bez znalosti konkrétní potřeby živin daného člověka, a fyziologie a metabolizmu člověka obecně,

5) myslím, že je dobře porovnat kolik stojí úhrada minerálních látek a vitaminů touto formou a jinou formou.

 

Tamara Stranovská, Thomayerova nemocnice Krč