Výživa obecně

Anemie u sportovců

Tuto studii zorganizovala skupina uvedených autorů u anemických atletů a dospívajících dívek basketbalistek. Tito sportovci měli anemii z naprostého deficitu železa a také nevhodně balancované výživy.

V takovém případě je zvláště nutné, aby strava obsahovala dostatečné množství antioxidantů, detoxikantů a membránových protektorů. Pro léčení anemie autoři užili preparát Vinibis – doplněk stravy. Vyrábí se z včelího pylu. Má mnoho bílkovin ( 35 – 40%), aminokyseliny, sacharidy,cukry, vitaminy a minerální látky a může zlepšit nutričně nevyváženou stravu. Obsahuje komplex antioxidantů – rutin, quercetin a bioflavonoidy, takže může ochránit buňky před aktivními radikály.

Studie probíhala po 3 týdny a sportovci dostávali denně 2g preparátu Vinibis. Při startu studie a na jejím konci se sledovaly hematologické parametry: bílé a červené krvinky, hemoglobin, hematocrit a leukocyty.

Výsledky byly takové: 33,3% dívek mělo zvýšenou koncentraci hemoglobinu v krvi, zatímco u ostatních účastníků nebyly změny signifikantní. Závěrem je možné říci, že preparát Vinibis může pomoci v prevenci anemie.

Podle:
Akhmetova L. T., Sibgattulin G. G., Smirnov V. M.
Sborník konference 11. International Nutrition & Diagnostics Conference INDC 2011, 64