Archiv akcí SPV

Zpráva o konferenci INDC 2011

Pod záštitou ministra školství, mládeže a tělovýchovy a za významné podpory Mendelovy Univerzity se v Brně ve dnech 28. – 31. 8. 2011 konal již 11. ročník International Nutrition & Diagnostic Conference (INDC2011). Prvních osm ročníků proběhlo pod názvem Vitamins, Nutrition and Diagnostics. Hlavními organizátory, kromě výše uvedené univerzity, byly RADANAL s.r.o. Pardubice, Společnost pro výživu Praha, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a Česká společnost klinické biochemie. Záštitu nad konferencí dále převzali: člen Poslanecké sněmovny Ph. Dr. Jiří Skalický, primátor města Brna, rektor Mendelovy Univerzity v Brně a rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Do Brna přijelo 151 účastníků z 20 zemí světa. Registrováno bylo 41 přednášek a 64 posterů.

INDC2011 byla rozvržena do 4 dnů. Začala v neděli odpoledne úvodní přednáškou profesora Zadáka o významu lipidů pro lidské zdraví. Vlastní program byl rozvržen do 10 bloků o nových poznatcích z oborů: výživa, lipidy, analytika lipidů, co pít či nepít, mikroflora ve výživě, zdravotní tvrzení, české pivo, analytické metody ve výživě a diagnostice, nanotechnologie v potravinářství a klinické diagnostice.

Přednášky i postery byly zaměřeny jak na jednotlivé substance potravin z hlediska jejich funkcí i možnosti stanovení, tak na potraviny jako maso, vejce, mléčné výrobky apod. Na programu byla také velká pozornost věnována probiotikům a jejich úloze pro lidské zdraví. Na konferenci se tradičně diskutovalo o přirozených antioxidantech a dále o volných radikálech, které mohou našemu organismu škodit. Po letech se znovu dostalo na program pivo a jeho složení. Jedno odpoledne bylo věnováno návštěvě Mendelova muzea.

Na závěr velmi úspěšné mezinárodní konference je možné konstatovat, že se stále dozvídáme o nových poznatcích v celé oblasti výživy a lidského zdraví. Je to způsobeno nebývalým vývojem analytických metod, jejichž využití umožňuje získávat nové poznatky o složení potravin a je stále více využíváno v klinické diagnostice. Jako příklad můžeme uvést vynikající výživovou hodnotu vajec, význam cholesterolu, nutnost rozumného slunění, konzumaci ryb pro složení mastných kyselin ω – 3 a ω – 6, ale také vitaminu D. Byla proto několikrát citována slova „ Jsme to, co jíme“ a dále „Jezme vše, ale střídmě“.

12. ročník konference INDC 2012 se bude konat 27. – 30. srpna 2012 v Praze v Karolinu.

J. Blattná, A. Horna