Poradna - Výživa dětí

Zeleninové příkrmy kojených dětí

Dobrý den, syna jsem do 6ti měsíců plně kojila a před 2 týdny jsme začali s jednodruhovými zeleninovými příkrmy. Na doporučení z poradny zatím využívám příkrmů ve skle, nicméně mne překvapilo, proč jednodruhovou zeleninu, určenou pro první lžičku, konkrétně brokolici, výrobci zahušťují rýží? Prosím o podrobné vysvětlení, jak máme postupovat dál, jaké kaše a kdy zavést (jestli rovnou pšeničnou kvůli lepku, aby byl zaveden co nejdříve…) a jak by měl vypadat jeho jídelníček? Stále ještě kojím a chci kojit co nejdéle to půjde.
Děkuji za odpověď a jsem moc ráda za Vaši poradnu. 🙂
Srdečně zdraví
Soňa S.

Dobrý den,

 

příkrmy bývají zahušťovány z důvodu lepší konzistence pokrmu a tím i snadnějšího krmení. V případě příkrmu, takzvané první lžičky, výrobci použili rýži, tedy potravinu, která neobsahuje lepek. Tyto příkrmy jsou totiž vhodné pro děti již od ukončeného 4. měsíce, které by zatím neměly přijít do styku s lepkem. Ten je vhodné do stravy zařadit po ukončeném 6. měsíci.

 

Pokud jste před 2 týdny začali s jednodruhovými zeleninovými příkrmy, jistě víte, že nejprve zařadíte jeden druh a po 3-4 dnech přidáte další. Až si dítě na zeleninové příkrmy zvykne, což může trvat 2 až 4 týdny, je vhodné přidávat uvařené maso a jednou týdně uvařený žloutek. Porce masa se udává přibližně na jednu lžičku, tedy 20 g. Maso zařazujete postupně nejprve 1x týdně a frekvenci podávání zvyšujete.

 

Stejný postup opakujete při zařazení ovocných příkrmů. Vždy je dobré začít nejprve se zeleninou, aby si dítě nezvyklo na sladší chuť a zeleninu následně neodmítalo.

 

Po zařazení těchto dvou příkrmu se postupně dostáváte k zařazení obilninových mléčných kaší a smetanových mléčných výrobků. Jak jsem již uvedla, vzhledem k věku dítěte můžete volit kaše s obsahem lepku.

 

Postupným navýšením množství podávaných příkrmů dojde k nahrazení jednotlivých dávek kojení. Mateřské mléko může být poté podáváno například k snídani a druhé večeři. Po zbytek dne zařazujete příkrmy.

 

Dle věku dítěte se také můžete orientovat následovně: 7. měsíc je vhodný pro zařazení masa, žloutku a obilovin. V 8. měsíci přidáváte smetanové mléčné výrobky a od ukončeného jednoho roku bílek, kravské mléko a citrusové plody, které jídelníček doposud neobsahoval.

 

Další informace naleznete na http://www.1000dni.cz/.

 

Lenka Tylová, DiS.