Poradna - Výživa dětí

Výživa dítěte při odmítání umělého mléka

Dobrý den, mám 14měsíčního syna, který byl do ukončeného 12. měsíce kojen. Od začátku úplně odmítá jakékoli umělé mléko a nyní nechce ani dětské kaše. Bohužel umělé mléko odmítá i s vařenými ovesnými vločkami, což dříve jedl. Navíc syn trpí numularním ekzémem, žádné alergie u něj však nebyly zjištěny. Můžete mi prosím poradit, jak by měl vypadat jeho jídelníček, aby měl potřebné vitamíny a minerály? Kolikrát denně podávat mléčnou dávku, (v tuto chvíli dáváme dvakrát denně jogurt + donedávna kaše k večeři) případně v jakém celkovém množství na den a jaké mléčné výrobky lze podávat? Je dobré v tomto případě zahrnout do stravy kravské mléko? Jaké potraviny jsou pro takto staré dítě nejvhodnější (druhy zeleniny, obiloviny, luštěniny, ovoce) a jakým se naopak vyhnout? Co byste prosím doporučili k večeři?
Předem děkuji

Dobrý den,

 

po prvním roce věku se strava dítěte pomalu přibližuje stravě dospělých. Doporučila bych Vám vyhnout se především drobným, tuhým potravinám jako jsou například ořechy. U těchto potravin hrozí aspirace neboli vdechnutí. Dále ještě není vhodné, zařazovat hned v batolecím věku, celozrnné pečivo a kvůli nadýmání ani větší množství luštěnin. Dítě by nemělo dostávat pálivou, kořeněnou, více solenou či jinak zbytečně aktivující stravu, kterou často konzumují dospělí. Z uvedených důvodů nedávejte dítěti uzeniny. Je nutné i usměrňovat výběr nápojů. Největší chybou je zvykat dítě na nápoje s přídavkem cukrů. Ohledně problému s ekzémy – určitě bych Vám nedoporučila ani jiné dráždivé potraviny, jako jsou citrusové plody a podobně.

 

Co se skladby stravy týče, měla byste denně zařadit 3-4 mléčné porce. Jedné mléčné porci v tomto věku odpovídá například 150ml mléka, nebo 100g jogurtu. Mléko a mléčné výrobky do dvou let věku dítěte volíme vždy plnotučné. Zařazení kravského mléka v tomto případě nehodnotím jako problematické, pokud budete postupovat pomalu a zařadíte ho nejprve v menším množství. Přesto bych Vám doporučila se s touto otázkou obrátit také na Vašeho pediatra. Dále nezapomínejte do stravy postupným navyšováním zařadit 2-3 porce zeleniny a 2 porce ovoce. Pokud se pak ve Vašem jídelníčku budou střídat jednotlivé druhy masa a vyzkoušíte zařadit také rybu, bude Váš jídelníček dostatečně vyvážený a nemusíte mít obavy z nedostatečného příjmu minerálních látek nebo vitamínů.

 

K večeři doporučuji Vašemu synovi nabídnout běžný pokrm, který podáváte k obědu. Vzhledem k věku již není nutné, aby večeřel pouze dětské kaše. Každopádně dětské chutě se postupně mění. Zkuste mu ji nabídnout po delší časové pauze. Je možné, že odmítání je pouze dočasného rázu.

 

S pozdravem

 

Lenka Tylová, DiS.
Nutriční terapeutka