Poradna - Výživa dětíPoradna - Výživa v onemocnění

Vhodnost pití kávy u dětí

Dobrý den,
Mám dceru diabetičku s inzulinovou pumpou ve věku 15,5 roku a poslední dobou vedeme dlouhé diskuse o tom, že by chtěla nebo pije kávu. Tu považuji za nápoj pro dospělé a mě osobně káva nedělá dobře na zažívání.

Rovněž paní primářka tady v Brně, k níž chodíme na diabetologii, se vyjádřila, že není třeba v tak nízkém věku kávu pít. Protože ale mé okolí a ostatně i veřejnost je k tomuto tolerantní, pátrám dále a obracím se tedy i na Vás.

Můžete mi prosím, sdělit, který názor je správný a zda je případně vhodnější káva bez kofeinu (na tu jsem schopna přistoupit). Podobnou diskusi vedeme i na téma Coca-Coly Zero, jejíž nejsem zastáncem.

Jelikož je stravovací režim dcery spojen jen se samými příkazy a zákazy, ráda bych tzv. povolila opratě alespoň v tomto ohledu, ale nejdříve samozřejmě pátrám po odborném vyjádření. Upřímně řečeno, zdá se mi menší zlo povolit kávu než aby dcera holdovala drogám, alkoholu a kouření tak, jak to vidím u jejích vrstevníků.

Děkuji za názor.

Dobrý den,
káva s kofeinem, alkohol nebo energetické nápoje se sice vyrábí, ale pro teenegery se v rámci odborného pohledu nedoporučují. Jedná se o stimulační látky, které mladý organismus nepotřebuje a naopak tyto mohou organismus negativně zatěžovat. Káva bez kofeinu ano, ale bude se Vaše dcera takto cítit více dospělá ? Je nicméně fakt, že kofein je v menším množství i v čaji. Na energetické nápoje jsou reklamy zaměřené na mladou populaci, to ostatní se prodává samo.Jak to vysvětlit Vaší dceři, to je obtížné. Vy chcete pro ni to nejlepší a ona chce objevovat svět. Patří to ale k celkové výchově a poznávání. To je vše co tak mohu říci.

MUDr. P. Tláskal, CSc.