Poradna - Výživa dětí

Velikost porce pro děti od 1 do 3 let

Dobrý den,

dle výživového doporučení viz. link http://www.vyzivaspol.cz/vyzivova-doporuceni-pro-obyvatelstvo-ceske-republiky/
co se rozumí porcí u dětí od 1 do 3 let? (Tzn. jak odměřit porci?)

Děkuji

S pozdravem
Tomáš Hůlka

Dobrý den,
             zjednodušeně lze velikost porce, a to dokonce bez ohledu na věk nebo pohlaví strávníka, přirovnat k velikosti dotyčného zaťaté pěsti, případně velikosti dlaně. Tato pomůcka se používá při interpretaci Pyramidy výživy pro děti, kde v její pravé části naleznete počet porcí, které by dítě i dospělý měli sníst za celý den. Pyramida výživy pro děti je v souladu s Výživovými doporučeními pro obyvatelstvo České republiky, na která se dotazujete.
            4-5 porcí ovoce a zeleniny tedy odpovídá celkovému množství o velikosti 4-5 zaťatých pěstí. V odborné literatuře můžete narazit i na informaci, že je vhodné, aby jídelníček 2-3letého dítěte obsahoval 4-5 porcí zeleniny, přičemž jednou porcí jsou zde myšleny 2-3 lžíce, a 4-5 porcí ovoce, kde je porce rovna 2-4 lžicím, nebo polovině až celému kousku ovoce, nebo 100 ml ovocné šťávy.
            3-4 porce pečiva nebo obilovin – v případě běžného pečiva nebo vařených obilovin je jedna porce rovna opět zaťaté pěsti (dle literatury ¼ až ½ hrnečku), v případě chleba je porce přirovnávána rozevřené celé dlani (½ až 1 krajíček).
            2 porce masa – jedna porce odpovídá rozevřené dlani bez prstů, tedy přibližně 30-60 g masa u batolete do 3 let. 30 g masa je možné nahradit 1 vajíčkem nebo 4-5 lžícemi vařených luštěnin.

 

S pozdravem,
Mgr. Tereza Vrábelová