Poradna - Školní stravováníPoradna - Výživa dětí

Stravování dvouletých dětí v mateřské škole

Dobrý den,

děkuji za obdrženou informaci. Mám ještě jeden dotaz ohledně stravování dvouletých dětí v mateřské škole. Jsem si vědoma toho, že se stravování řídí vyhláškou 107/2005sb o školním stravování a že tyto děti spadají do věkové kategorie 3-6let. Všude se ale píše, ze tyto děti mají mít jinou stravu než děti starší 3-6let. Vyhláška asi není ještě zpracovaná nebo upravená, aby zohledňovala stravování dvouletých dětí. Jak tedy máme postupovat při zařazení těchto dětí do mateřské školy?

Děkuji.

S pozdravem

Ježová Lenka

Dobrý den,

 

máte pravdu, že dvouleté batole by se nemělo stravovat jako předškolák, na tom se shodnou všichni odborníci. Bohužel MŠMT se rozhodlo, že se tyto děti budou stravovat jako předškoláci, a vydalo k tomu metodický pokyn (www.msmt.cz/file/39798_1_1/). Je to s podivem, že 7 leté dítě v MŠ se musí stravovat podle vyšší kategorie, i když mezi 6 a 7 letým předškolákem evidentně není takový fyziologický rozdíl jako mezi 2 a 6 letým, který se podle tohoto pokynu bude stravovat stejně.

Praxe ukáže, jestli je tento pokyn možný zavádět do praxe, ale zcela určitě se bude muset u dvouletých dětí vybírat pečlivěji sortiment potravin, technologická úprava i způsob servírování. Rozhodně by měly dostávat více porcí mléka a mléčných výrobků.

Společnost pro výživu připravuje nové Receptury pro mateřské školy, kde by měly být zohledněno stravování menších dětí.

 

Mgr. Alena Strosserová