Publikace

Interaktivní verze e-publikace Referenční hodnoty pro příjem živin (DACH) 2019

Referenční hodnoty pro příjem živin DACH

Společnost pro výživu vydala aktualizované 2. vydání publikace Referenční hodnoty pro příjem živin (DACH). Publikace je dostupná pouze v elektronické podobě.

Připravili jsme pro Vás novou verzi knihy Referenční hodnoty příjmu živin (DACH) tentokrát s interaktivním obsahem, díky kterému můžete v knize lépe vyhledávat.

  • Počet stran: 269
  • Formát: PDF
  • Cena: 390 Kč
  • Platba: bankovním převodem nebo platební kartou

 

Koupit publikaci


Publikace je určena pro odborníky ve zdravotnictví, potravinářství, zemědělství, školství a všech dalších oborů zabývajících se problematikou výživy člověka.

Po mnoha konzultacích s předními nutričními odborníky se Společnost pro výživu rozhodla, že je nutné předložit veřejnosti i odborníkům nové referenční hodnoty příjmu energie a živin tak, aby tato doporučení odpovídala současným vědeckým poznatkům o výživě, způsobu a podmínkách života naší populace. Bylo rozhodnuto převzít referenční dávky společností pro výživu zemí, označované také jako dávky DACH (Německo, Rakousko, Švýcarsko). Doporučení DACH jsou výsledkem řady odborných vědeckých studií a můžeme je tak považovat za průkazné.

Cílem publikace jsou především informace o potřebách výživy organismu k udržení, podpoře a posílení zdraví a kvality života. Podle WHO a FAO tyto doporučené dávky živin umožňují zajistit u naprosté většiny zdravých osob průběh metabolických procesů pro potřeby organismu a jeho fyzických a psychických funkcí.

Kniha není pouze tabulkovým výčtem referenčních hodnot. Jsou zde velice dobře zpracovány oblasti výživy člověka, ke kterým se referenční hodnoty vztahují.

 

Předmluva ke 2. vydání „Referenční hodnoty pro příjem živin“

Referenční hodnoty pro příjem živin vydávají společně Společnosti pro výživu v Německu (DGE), Rakousku (ÖGE) a Švýcarsku (SGE). Krátké označení D-A-CH-Referenzwerte se přizpůsobuje mezinárodním běžným označením pro Německo (D), Rakousko (A) a Švýcarsko (CH). Pro pravidelnou aktualizaci Vám nabízíme automatickou informaci E-mailem. Tento servis můžete využít po registraci na http://referenzwerte.umschau-verlag.de

2. vydání 1. výtisk obsahuje vedle redakčních oprav přepracované hodnoty pro příjem energie, thiaminu, riboflavinu, niacinu, vitaminu C a selenu. Kapitoly o energii a o těchto pěti živinách, stejně jako kapitoly o vitaminu D, vápníku a folátu z r. 2012 a 2013 byly nově strukturovány a obsah přepracován. Podklady pro vypracování Referenčních hodnot byly překontrolovány a ev. pozměněny.

Členění 1. díl: Výživové aspekty živin, 2. díl: Preventivní aspekty živin a látek obsažených v potravinách ve 2. vydání odpadají a byly v přepracovaném vydání zahrnuty v příslušných kapitolách o jednotlivých živinách.

 

Obsah

Úvod

Energie

Živiny obsahující energii
bílkovina
tuky
esencielní mastné kyseliny
sacharidy, vláknina
alkohol

Vitaminy rozpustné v tucích
vitamin A (retinol)
vitamin D (kalciferoly)
vitamin E (tokoferoly)
vitamin K

Vitaminy rozpustné ve vodě
thiamin (vitamin B1)
riboflavin (vitamin B2)
niacin
vitamin B6 (pyridoxin)
folát
kyselina pantotenová
biotin
vitamin B12 (cobalamin)
vitamin C

Voda

Minerální látky
sodík, chlorid, draslík
vápník
fosfor
hořčík

Stopové prvky
železo
jod
fluorid
zinek
selen
měď, mangan, chrom, molybden
další stopové prvky
ultrastopové prvky

Tabulky a seznamy
tabulka I: Přehled, doporučený příjem, odhad pro příjem, normativy
tabulka II: Doporučený příjem na den
tabulka III: Odhad pro přiměřěný příjem na den
tabulka IV: výpočet růstových faktorů pro chlapce (tabulka IV a) a pro dívky (tabulka 4 b)  ve věku od 1 roku do 19 let

seznam spolupracovnic a spolupracovníků
seznam zkratek