Poradna - Školní stravování

Posouzení týdenního jídelníčku pro děti z MŠ

Prosím o posouzení týdenního jídelníčku pro děti z MŠ.

Děkuji

pondělí přesnídávka: Cereálie, mléko
oběd: Polévka pórková
Vepřová kotleta na kmíně, těstovina, zelný salát s koprem
svačina: Veka, krabí pomazánka, čaj
Pestré, vyvážené. Dopoledne bych přidala kousek ovoce.

 

úterý přesnídávka: Francouzská bageta, šunková pěna, čaj
oběd: Polévka kuřecí s játrovými knedlíčky
Fazole na kyselo, vejce, chléb, jablko
svačina: Rohlík, máslo, hrozen, čaj
Pestré, vyvážené. K ranní svačině by se  hodil kousek zeleniny, naopak jablko k obědu je už poněkud nadbytečné.

 
středa přesnídávka: Mléčná rýže, čaj
oběd: Polévka krabí
Kuřecí roláda, jasmínová rýže, kompot
svačina: Chléb, sádlo, pórek, čaj
Ke snídani by se mělo přidat ještě kousek ovoce. Rýžová kaše je dobrý nápad, zvlášť jestli je připravovaná ve školce. Polévka krabí vzhledem k tomu, že v pondělí byla krabí pomazánka, nevypadá na jídelníčku dobře. Chléb se sádlem není úplně dobrá volba, i když občas se dětem nabídnout může, pestrost je důležitá i ve střídání tuků.

 
čtvrtek přesnídávka: Finský chléb, hermelínová pomazánka, čaj
oběd: Polévka zabijačková
Čevabčiči, brambory, cibule, hořčice
svačina: Rohlík, paštiková pomazánka, čaj
Tento den se zdá být pro mateřskou školu skoro nevhodný. Hermelínová pomazánka je příliš aromatická, dětem v mateřské škole by měla být nabízena výjimečně a v dobrém poměru tvarohu a sýra, Hermelín použít spíš na dochucení. Zabijačková polévka také není do školky ideální, pokud nejde zrovna o masopustní seznamování se specialitami. A na závěr paštiková pomazánka, v tento den už je na jídelníčku trochu moc potravin se skrytými tuky. Navíc ani k jedné svačině není zelenina, i když k těmto pomazánkám je více než vhodná.

 
pátek přesnídávka: Šáteček, ochucené mléko s vlákninou
oběd: Polévka kroupová
Uzené maso, křenová omáčka, knedlík
svačina: Slunečnicový chléb, perla, zelenina, čaj
Svačiny jsou celkem v pořádku, ráno bych ještě doplnila ovoce. Kroupová polévka je dobrá, ale jestliže byla předešlý den zabijačková, ve které by také měli být kroupy, tak by to asi chtělo jinou polévku. Navíc, jestli je k omáčce uzené maso, tak ta polévka bude spíš uzená s kroupami, takže dvě klasiky po sobě. Křenová omáčka by mohla být podávaná samotná s knedlíkem nebo hovězím masem, vejcem. Sice se jedná o tradiční kombinaci české kuchyně, ale ve školce by bylo vhodné vybrat jiný druh masa než uzené.

 
Celkově lze říci, že je jídelníček pestrý a zajímavý. Některé pokrmy jsou pro mateřinku méně vhodné nebo spíš jejich kombinace v jednom dnu nebo týdnu. Při lepším rozložení se někdy dají nabídnout dětem i tyto pokrmy. Doporučila bych více zeleniny. U nápojů by se občas mohl vyskytnout i jiný nápoj než čaj, i když ten je pro děti nejvhodnější a jestli jídelny střídá druhy, a mírně sladí, je to v pořádku.

 
AS