Poradna - Výživa dětí

Posouzení jídelníčku dětí

Vážená paní, vážený pane.
Jako otec dvou synů ročníků narození 2009, resp. 2012, mám dotaz týkající se složení jejich jídelníčku.
Moje manželka po konzultaci s MUDr. Strnadelovou (údajnou expertkou přes zdravou životosprávu a makrobiotiku) naprosto změnila dětem jídelníček a v tom mám domnělé obavy.
Hlavní změna se týká naprostým vyloučením mléka a veškerých mléčných výrobků včetně sýrů či jogurtů (na základě subjektivních zjištění či podezření, že starší syn má zátěž na mléko a s tím spojené bolesti bříška, častá nemocnost, rýma apod.), dále masa (kromě rybího či občas kuřecího), které je nahrazeno Tofu nebo sójovým masem. Vyloučení se týká i medu (obsahuje jednoduchý cukr), ale i kousku čokolády, byt‘ za odměnu a také vajec.
Děti neznají klasickou chut‘ domácích buchet, bábovky či závinu nebo marmelády. Cukry a bílkoviny čerpají vesměs z luštěnin, zeleniny a ovoce, kromě tropického. To prý ochlazuje organismus a tím je náchylnější k prochladnutí (?).
Doufám, že chápete moje obavy a byl bych rád o Váš objektivní názor, abychom tímto (podle mne) extrémním stylem stravování paradoxně nezpůsobily nějakou zdravotní újmu dětí. Jsem k kontaktu i s jejich dětskou lékařkou, kde čekám na odpověd‘.

Přeji hezký den,
pro zdravý vývoj dětí je určitě vhodný mimo jiné i dostatečný příjem vápníku a to při vysazení mléčných výrobků jde velmi obtížně.
Asi bych Vám doporučil udělat přesnou analýzu jídelníčku Vašich dětí ( přesný zápis – minimálně 2-3 dny) a obrátil se na nutriční ambulanci spádové nemocnice s prosbou o posouzení nutričního stavu (lze využít případného doporučení dětského lékaře Vašich dětí). Většina ambulanci je schopna přesně vypočítat obsah jednotlivých živin a doporučit připadné obohacení jídelníčku.
s pozdravem

 

MUDr. Jan Boženský
Primář dětského oddělení
Vítkovická nemocnice a.s.