Poradna - Výživa dětí

Nechutenství u pětiletého chlapce

Dobrý den, prosím o radu. Máme 5ti letého syna, který nejí:
– maso, uzeniny
– zeleninu
– ovoce
– luštěniny
– sýry
– rýži
– těstoviny

Resp, jí jenom toto: jogurty, mléko, pečivo, brambory (jenom smažené), sladké.
Pokusy vyhladovět jsou neúspěšné. Když něco z toho co nejí ochutná, tak se mu z toho dělá nevolno.
Ve školce sní jenom suché pečivo nebo jogurt, jinak tam nejí.
Váží 17 kg, výška cca 100 cm.
Prosím Vás o radu, jestli se může jednat o nějakou nemoc/poruchu. Případě jak celou věc řešit. Praktická lékařka nás poslala na rozbor krve, všechny hodnoty byly v normě.

Velmi děkuji a jsem s pozdravem

Dobrý den, problém Vašeho syna má nejspíše příčinu psychologickou.  Pro vývoj dítě v časném  věku  je charakteristická tzv. neofobie. Jedná se o odmítání všeho nového co  má  dítě v jídelníčku.  Je to zvláště  v batolecím věku (děti od 1 roku  do ukončeného 3 roku života), kdy se tyto momenty dále fixují. K dané situaci je nutné přistupovat  nenásilně, ale systematicky. Znamená to vytrvalost ze strany rodiny. Jídlo, které dítě odmítá dítěti nenutíme, ale opětovně ho zařazujeme do jídelníčku rodiny i dítěte. Vhodné je odmítané  jídlo v rámci stravování celé rodiny, případně vždy v trochu  jiné podobě či  úpravě a na uvedený problém dítě neupozorňovat.   Některé složky potravy je tak nutné nabízet až  dvacetkrát či více, než je dítě začne postupně konzumovat. Samozřejmě na některé potraviny může být alergie nebo intolerance, ale to má jiné příznaky a není to v takto širokém případě.
Pokud se Vám nadále nebude dařit situaci zvládat, tak je vhodné nechat  jídelníček dítěte posoudit  nutriční terapeutkou, které složky výživy schází, zda je nutné je v jiné podobě doplňovat  a podobně. Je-li problém s výživou závažnější, otáčíme se na psychologa, který se zabývá či je specializovaný na tuto problematiku.  Vhodné je domluvit se dětským lékařem, který o Vaše dítě pečuje, aby Vám dal v rámci Vašeho bydliště nejvhodnější  doporučení.

S pozdravem Dr.Tláskal FN Motol