Poradna - Školní stravování

Nadměrná konzumace bílkovin ve školním stravování

Dobrý den,
ve sve bakalarske praci na Ustavu lazenstvi a gastronomie pri Slezske univerzite v Opave se zabyvam tematem nadmerne konzumaci bilkovin deti ve skolnim stravovani. Nemam, bohuzel ve svych rukou zadny predchozi pruzkum, ktery by prokazoval tento nadmerny prijem a opatreni CSI nebo KHS. Mohli byste mi v tomto poradit? Zatim se tato tematika objevovala pouze v mediich (napr.zpravy TV NOVA) a pripadne “ustni lidova slovesnost“ zamestnancu skolnich jidelen.

Dekuji

Dobrý den,

 

odborné společnosti, které se zabývají výživou dětí, postupně v rámci studií upřesňují požadavky dětského organismu na potřeby příjmu bílkovin a jejich složek – aminokyselin v závislosti na věku a různých situací.

 

Civilizovaný svět se většinou setkává s nadbytkem příjmu energie i některých živin nebo jejich nerovnováhou, ale i nedostatkem jejich příjmu. Recentní hodnoty doporučeného příjmu živin, včetně bílkovin je možno nalézt v publikaci, kterou vydala v r. 2011 Společnost pro výživu (Referenční hodnoty pro příjem živin). Údaje o vysokém příjmu bílkovin ze studií je například možno nalézt v časopise Výživa a potraviny – Zpravodaj pro školní stravování č. 6/2009 v článku Výživové doporučené dávky a realita jídelníčků českých předškolních a školních dětí.

 

S pozdravem Dr. Tláskal