Poradna - Obezita a výživa

Můžete mi poradit, jak zhubnout?

Dobrý den,

Můj problém je zapeklitý. Jsem obézní a pro stenozu páteřního kanálu a výrustky na páteři, které rostou dovnitř těla, na tom s pohybem nejsem dobře, můj pohyb je doma kolem domácnosti a vaření, spojený s neustálými bolestmi.
Potřebuji zhubnout a to razantně, minimálně 30kg. Vím,že se jedná o běh na douhou trať a měním stravovací návyky a jídelníček. Potud by vše bylo celkem jasné. Ale! Vzhledem k tomu,že mám v krvi vyšší cukr (7), nevím si rady se skladbou jídelníčku. Cukr je ve všem a rada pana doktora, dle které nesmím jíst nic jiného než zeleninu, je vzhledem k dlouhodobému hubnutí nemožná. Nehubnu 2-kg,která za týden shodím, ale budu hubnout pravděpodobně 2 roky…. A 2 roky opravdu nevydržím jíst od rána do večera jen zeleninu 🙁
Musím se naopak nejdřív naučit jíst vícekrát denně, protože jsem roky jedla jen jednou denně po příchodu ze zaměstnání. V současné době již jím 4krát denně a pracuji dále na zlepšení všech mých stravovacích zlozvycích. Změnila jsem skladbu potravin, zařadila zdravé potraviny a snažím se vařit dietněji.
Můžete mi prosím tedy poradit,co je pro mne vhodné, kdy to mohu konzumovat a kolik?
Děkuji mnohokrát za Váš čas, ochotu i vstřícnost a na odpověď se již těším.

S pozdravem a přáním příjemného dne
Hana

Vážená paní,

 

myslím, že se ve svém úsilí ubíráte správným směrem. Z hlediska Vaší výživy obecně není možné být stále jenom na zelenině a Váš lékař asi své doporučení pouze nešťastně formuloval.

 

Bohužel, nepíšete odkud jste, protože jinak bych Vám doporučila navštívit obezitologickou ambulanci, kde Vám lékaři, ale především zkušené dietní sestry mohou poradit a upravit Vaši dietu přesně na základě jídelníčku, který dodržujete.

 

Obávám se, že mé doporučení, pokud neznám Váš aktuální jídelníček, by bylo velmi obecné a že by pro Vás nebylo přínosem. Jenom Vás chci upozornit, že rozhodně není nejdůležitější obsah cukru, jedná se především o celkový obsah energie ve Vaší dietě.

 

Doporučuji Vám, pokud bydlíte v Praze, obrátit se buď přímo na obezitologickou ambulanci Endokrinologického ústavu tel. 224905350, nebo pokud mi dáte vědět kde bydlíte, pokusím se Vám sehnat kontakt na obezitologické pracoviště v místě Vašeho bydliště.

 

S pozdravem,
Doc. MUDr. Marie Kunešová,CSc.
Centrum pro diagnostiku a léčbu obezity
Endokrinologický ústav
Národní 8
116 94 Praha