Poradna - Výživa dětí

Může mít vitamin D vliv na spánek u kojence?

Dotaz:

Dobrý den, máme malého 6 týdenního chlapce a na doporučení pediatra jsme mu dávali vitamín D v podobě Vigantolu. Bohužel po dvou dnech podávání vitamínu přestal spát, neustále brečel a nechtěl být u prsu. Nedostatek spánku a brečení, které nešlo utišit nás vedlo k vysazení vitamínu a syn se po dvou dalších dvou dnech uklidnil. Po konzultaci s pediatričkou jsme byli nuceni vitamín opět podávat. Situace se opakovala. První den co vitamín dostal byl v pohodě, druhý den již opět neklid, nervozita a nespavost a dalsí den ještě horší. Neustále brečící dítě, které je k neutišení vyvede z rovnováhy myslím každého a hlavně manželku v 6-ti nedělí.

 

Odpovědˇ:

MUDr. Jan Boženský

Při doporučeném dávkování (jedna kapka denně rozpuštěná v mléce ) se běžně Vámi popisované potíže neobjevují. Porucha spánku a neklid se objevují až při předávkování vitamínem D.

Doporučuji Vám změnit čas podávání vitamínu D, nepodávat tyto kapky přímo do úst a nepřekračovat doporučené dávkování. Dle mého názoru nemá vitamín D přímou souvislost s neklidem Vašeho dítěte.

Při plném kojení mohou děti být více neklidné v souvislosti s nadměrnou plynatostí. Zkuste nasadit např. Sab simplex 10 kapek k snížení plynatosti při každém kojení či přidat vhodné probiotické kapky k úpravě střevního mikrobiomu. Případné zhoršení stavu pak konzultujte s obvodním lékařem dítěte či na spádovém dětském oddělení.