Poradna - Školní stravování

Musí žák odebrat oběd pokud je ve škole?

Dobrý den,

mám dceru 14let-8.třída. Odmítá chodit na některé obědy-protože by je prý stejně nejedla(nechutná jí tam, podle všeho tam zahušťují solamylem, omáčky vypadají jako sliz, hodně dětí si stěžuje a navíc dcera odmítá jíst maso). Když jsem jí jako rodič odhlásila písemně 2obědy v týdnu (odhlášeno hned, jak se objevil na netu jídelníček, takže třeba 4dny předem), nastal problém u vedoucí stravování, že pokud je dítě ve škole, nelze mu odhlásit oběd, že prý jsou na to předpisy. A neexistuje, aby byl dítěti odhlašován oběd podle toho, co mu chutná. Prý nakupuje s předstihem a musí plnit spotřební koš a když to takhle udělá víc dětí, tak se jí to celé zkomplikuje a mám byt ráda, že platí jen 23,-Kč a zbytek přispívá stát, hrozně nepříjemná paní. Takže buď prý bude chodit na všechny obědy když je přihlášená ke stravování nebo vůbec nebo se může přihlásit třeba jen na pondělí a pátek, jenže to je nesmysl, když neví, co bude na oběd. Škola má kolem 200dětí, takže si spíš myslím, že je to o vstřícnosti, navíc, když obědy odhlásím já jako rodič.

Zajímalo by mě tedy, zda existuje nějaký předpis, který říká, že pokud je žák ve škole, tak oběd musí odebrat. Nebo návrh, jak problém řešit. Vzpomínám si, že když jsem já chodila za ZŠ, a nechtěli jsme jít na oběd, nebyl problém si oběd předem odhlásit.

Předem děkuji za odpověď.

Vážená paní,

 

vedoucí školní jídelny, ve které se stravuje Vaše dcera nemá pravdu. Pokud odhlásíte oběd včas, není žádný problém. Dcera nemusí odebírat všechna jídla.

 

Na druhé straně bych se přimlouvala, abyste se s Vaší mladou slečnou pokusily zamyslet nad tím, zda přece jenom oběd ve školní jídelně není lepší alternativou než nějaké náhradní jídlo typu fast food nebo rohlík se salámem.

 

Zkuste se jít někdy do školní jídelny podívat a sama zhodnotit, zda je jídlo opravdu nechutné.

 

S pozdravem

 

Bc. Anna Packová