Poradna - Výživa dětí

Komentář k informaci dTESTU (10/2017), který se zabývá problematikou sušené batolecí výživy

Dobrý večer,

Kamarádka mi poradila, ze se vás mam zeptat, mam roční dvojčata a rozhoduju se, jestli jim mam stále kupovat uměle mléko, nebo už začít dávat kravske?
Co byste mi doporučili vy?

Děkuji za vyjádření.

Výživa dítěte z počátku života může významně ovlivnit jeho zdravotní stav v dospělosti. Studie k této problematice to jasně prokazují. Souvisí to s metabolickým programováním. Zjednodušeně je možné si to představit tak, že jednotlivé složky výživy aktivují a současně programují metabolické procesy v organismu. Hovoříme o prvních 1000 dnech života. Výživě kojence a batolete je proto nutné věnovat velkou pozornost a snažit se o její optimalizaci.
Společnost pro výživu provedla ve spolupráci s Odbornou společností praktických dětských lékařů v roce 2013 studii, která se podrobněji zabývala výživou kojenců a batolat. Z přesných záznamů tak bylo možno vyhodnotit více jak 30 nutričních složek, které tvořily výživu dítěte. Objektivně tak můžeme reagovat a doplnit informace dTestu, které označují sušené mléko jako luxus. Z výsledků našich studií vyplynulo, že výživa batolat není ve vztahu k jejím fyziologickým potřebám vždy ideální. Nacházeli jsme nedostatečný příjem jednotlivých živin napříč sledované dětské populace. Byly to minerální látky, ale i vitaminy. Mléko samozřejmě tvoří základní výživu dítěte. Není-li dítě již kojeno, což je v časném věku záležitost prioritní, tak je nadále ve formě formulí významnou složkou výživy. Je pravdou, že po prvním roce lze tzv. formule (mléka pro kojence) nahradit pasterovaným kravským mlékem. Toto mléko dítěti přináší potřebné živiny včetně plnohodnotné bílkoviny, vápníku a dalších složek. Sušená kravská mléka pro batolata by se tak mohla zdát zbytečná. Naše studie však potvrdily, že tomu tak není. Sušená mléka s označením 3 jsou obohacená o vitaminy, stopové prvky, mastné kyseliny a další látky tak, jak to odpovídalo i výsledkům jiných studií, které byly prováděny v zahraničí. V tom je jejich přednost i význam. I z naší studie tak můžeme potvrdit, že sušená mléka pro batolata nejsou pouze luxusem, ale mají svůj všeobecně praktický význam. Samozřejmě jídelníček každého dítěte se trochu liší podle způsobů a zvyklostí výživy rodiny. Výživu Vašeho dítěte je tak vždy možné konzultovat s Vaším praktickým dětským lékařem.
 
MUDr. P. Tláskal, CSc.