Poradna - Výživa v onemocnění

Kombinace různých diet

KOMBINACE více různých DIET
Můžete mi, prosím, napsat nějaká obecná doporučení, co jíst při kombinaci diet bezlepková, diabetická, nízkobílkovinná a nízkocholesterolová? Chodím k celé řadě specialistů, ale každý má úplně jiná doporučení (často zcela protichůdná). Gastroenterolog mi řekl, že cholesterol u mě nesouvisí se stravou, ale s autoimunitní hypofunkcí štítné žlázy a dalšími diagnózami. Alergie na mléko mi zjištěna nebyla (dlouhodobě ale jím pouze občas kysané mléčné výrobky a výjimečně tvrdý sýr, a když nechci mít z nosu vodovod, musím aspoň na čas vynechat úplně i to – podle Vašeho článku a zodpovězeného dotazu o laktózové intoleranci mám skoro všechny příznaky). Mám těžkou anémii (nedostatek železa neřeší ani roky užívané 3 tablety Aktiferrin Compositum denně), bílé krvinky prý „skoro žádné“, ale kvůli autoimunitě s tím prý nic dělat nejde. Od poloviny jícnu mám kvasinkovou infekci, laktobacily proti kvasným a hnilobným procesům v trávicím traktu viditelně nezabírají, ale užívám je pořád.
Z Vašich odpovědí ve FAQ je mi jasné, že „případy“ jako já odkazujete na nutriční terapeuty, ale nikdo takový v mém městě patrně není. Mluvila jsem nanejvýš s dietními sestrami, ale těm stačilo, když jsem uměla nazpaměť bružurku s chlebovými jednotkami a vzorové jídelníčky pro různé diabetické diety, ale debaty na téma „proč mi prokazatelně výrazně zvyšuje glykemii pouze čisté maso nebo nezahuštěné vařené bílé zelí“ kategoricky odmítly. Při hospitalizaci nezvládli ani kombinaci diabetické a bezlepkové diety. Doporučení „jezte to, po čem Vám nebývá zle“, vede k příšerně jednotvárné stravě.

Dobrý den,

vaše kombinace diet je skutečně velmi problematicky řešitelná. Ale doufám, že vám budu schopna pomoci. udu se vás muset vyptat na celou řadu dotazů, které mi pomůžou více specifikovat vaše problém. Například jek velké množství bílkovin za den smíte jíst? Jakou máte glykemii a zda jde o DM I. typu? Potřebujete snížit váhu nebo nikoli? Bude tedy  nutné, abychom si vyměnily několik e-mailů a nalezly nějaké schůdné řešení.
Napište mi prosím na e-mail: vkunova@nutradit.cz.

Dr. Kunová