Poradna - Školní stravování

Kde lze dohledat normy pro jídelníčky pro mateřské školy?

Dobrý den,

kde lze dohledat normy pro jídelníčky pro mateřské školy?

Naše školka nabízí nevhodné jídelníčky bez ovoce, zeleniny, mléč.výrobků. Mohu dohledat někde nějaké dokumenty, kterými se musí řídit MŠ při sestavování jídelníčků? Jsou nějaké normy dané „zákonem“, které se musí dodržovat, abych mohla ve školce argumentovat nevhodností jídelníčku, aby mě brali vážně? Dohlíží někdo externě na jídelníčky v MŠ?

Děkuji za odpověď

Vážená paní,

 

mrzí mně, že máte potíže se školním stravováním na mateřské škole. V příloze Vám posílám „spotřební koš potravin“, který je přílohou vyhlášky č. 107/2005 Sb. o školním stravování, v platném znění, podle kterého se musí řídit všechny školní jídelny v České republice. Jedná se o průměrnou spotřebu jednotlivých potravin – komodit, které má mít strávník obsaženy ve stravě. Průměrná spotřeba se počítá za měsíc.

 

Co se týká norem, tak Vám bohužel nemám jak pomoci, protože je nemáme v mailové podobě. Posílám Vám obrázek dvou typů receptur pro školní stravování, ale existuje jich mnohem více. Vedoucí školní jídelny by Vám měla předložit ty, ze kterých normuje a vaří. Na jídelníčky v současné době pravidelně nedohlíží nikdo, občas Česká školní inspekce a na požádání je lze předložit metodičce školního stravování na krajském úřadě, ale mezi její povinnosti to vždy nepatří. Nejlepší by bylo, kdybyste se obrátila na krajskou hygienickou stanici. Tyto se začínají nově intenzivně věnovat kontrole jídelníčků ve školách. Případně mi můžete zaslat nějaké jídelníčky k nahlédnutí, ale vzhledem k mé současné pracovní vytíženosti bych Vám nemohla přislíbit, že je vyhodnotím brzy, potřebovala bych na to více času.

 

Bohužel Vám více pomoci nemohu

 

S pozdravem

 

Bc. Anna Packová