Poradna - Školní stravování

Je v pořádku, že v naší MŠ připravují pokrmy z krabích tyčinek?

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda je v pořádku, že v naší MŠ připravují pokrmy z krabích tyčinek (karbanátky, smažené tyčinky v těstíčku apod.). Když se podívám na jejich složení, nevidím nic zdravého, naopak jsou plné glutamátu, barviv apod.

Děkuji za odpověď

Všechny potraviny, které jsou na trhu, jsou bezpečné. Tedy splňují legislativní podmínky jako potraviny vhodné pro výživu lidí.

 

Neexistuje seznam dovolených a nedovolených potravin v MŠ. Samozřejmě některé potraviny jsou zdraví více prospěšné než jiné, některé jsou málo nebo dokonce nevhodné pro děti.

 

Výběr potravin a nápojů spadá zcela do kompetence odborného pracovníka MŠ. Záleží na jeho odborné erudici, které potraviny volí. Legislativou je prostřednictvím tzv. spotřebních košů nařízeno, jaké skupiny potraviny musí být a v jakém množství v jídelníčku dětí obsaženy. Není však specifikováno blíže, jestli to je např. jogurt bílý či ovocný apod.

 

Glutamátů, barviv a ochucovadel by potraviny využívané pro stravu dětí měly obsahovat co nejméně. Glutamáty nepatří do stravy dětí. Promluvte o této záležitosti s vedoucí školní jídelny, určitě ji budete inspirovat k vhodnější variantě.

 

Mgr. Miroslava Slavíková