Poradna - Školní stravování

Je možné, aby měly děti ob den studené večeře při školním stravování?

Dobrý den,

mám dotaz ohledně spotřebního koše u mládeže ve věku nad 15 let. Dcera je přes týden ubytovaná v DDM, kde má zajištěnou celodenní stravu. Bohužel celý rok mají v týdnu vždy dvě studené večeře. Jedná se prakticky o plátek chleba, jednu housku či rohlík a salám (někdy místo salámu sýr nebo jogurt). Otázka zní: zda je možné, aby měly děti ob den studené večeře při školním stravování.
Zjistila jsem si u jiných školských zařízení, že neexistuje, aby jídelna dala studenou večeři bez souhlasu ředitele školy a jídelníčky jsou nesrovnatelně bohatší na přídavky apod. za stejnou částku.
Nevím, na koho se mám obrátit, vychovatelé nám sdělili, že to není jejich věc a že s tím nic dělat nemohou.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

 

odpovídám na dotaz, který se týká podávání studených večeří v internátním zařízení. Školní stravování je součástí školského systému, který je ošetřen ve speciálním zákonu, a to školském zákonu a dále v prováděcí vyhlášce o školním stravování. Tato vyhláška v jednotlivých paragrafech vymezuje nejen organizaci školního stravování, typy zařízení školního stravování, rozsah služeb, úplatu, výživové normy pro školní stravování, ale i finanční limity na nákup potravin. Bližší specifika jednotlivých činností určuje přímo provozovatel stravovací služby, který zajistí pro své strávníky podle místních podmínek ekonomicky a organizačně nejvhodnější způsob školního stravování a podmínky vymezí ve nitřním řádu. Tento vnitřní řád by měl obsahovat rozsah jednotlivých služeb, které má právo strávník odebrat. Normotvorně však není nikde specifikováno, jestli v případě večeří má být podávána teplá nebo studená večeře. Z výživářského hlediska, metodického vedení školního stravování podpořeného zdravotníky, je školským stravovacím zařízením doporučováno, aby byly večeře v internátních zařízeních podávány zejména teplé, maximálně 2x v týdnu podávána večeře studená (např. ve vycházkový den). Toto všechno je prozatím na vůli provozovatele stravovací služby. Připravovaná změna vyhlášky o školním stravování, plánovaná účinnost od ledna příštího roku, už na tuto skutečnost bude pamatovat a bude přímo vymezovat rozsah služeb školního stravování v případě večeří tak, aby byla jasně definována i četnost teplých a studených večeří – „studená večeře může být hlavním chodem nejvýše dva dny v týdnu“.

 

S pozdravem

 

Olga Johanidesová