Často kladené dotazy - FAQ

Jaký je správný jídelníček a pitný režim v mateřské škole? Lze ovlivnit složení jídelníčku, vč. solení?

Správný jídelní lístek v mateřské škole má být vyvážený a nutričně hodnotný. Lze říci, že se v zásadě nijak významně se neliší od jídelníčku dospělých, ovšem samozřejmě těch, kteří dbají na zdravý životní styl. Rozumí se tím, že se neliší skladba jídelního lístku, liší se však způsob přípravy.

Jídla podávaná dětem v MŠ by neměla být příliš kořeněná (používáme sůl, bylinky, základní a ne ostré koření), celkově by připravené jídlo mělo být jemné chuti.

  • nepodáváme uzeniny ani uzené maso, pouze velmi výjimečně
  • smažený pokrm maximálně 1x za měsíc
  • zařazujeme pokud možno všechny druhy potravin, aby si děti nejen zvykaly na různé chuti, ale aby bylo dosaženo také pestrosti v podávané stravě

Jídelníček se odvíjí od spotřebního koše daného vyhláškou č. 107/2005 Sb. o školním stravování v platném znění, který stanoví množství některých surovin na dítě a den a školní jídelny jsou povinny jej dodržovat.

Závěr:

Ovlivnit složení jídelníčku lze tedy v souladu s výše uvedeným předpisem, v otázce solení je jednoznačně trend – solit co nejméně. Považuji však za nutné podotknout, že mluvit do skladby jídelníčku by měla hlavně erudovaná vedoucí školní jídelny a případně odborně vzdělaný zákonný zástupce dítěte či pedagog. Nelze se přizpůsobovat různým alternativním způsobům stravování, na které jsou třeba zvyklí v některých rodinách a rovněž nelze podléhat častým fámám o různých potravinách, které probíhají medii. Rovněž osobní a mnohdy neobjektivní názory by se neměly promítat do požadavků na sestavu jídelníčku dětí v MŠ.

Pitný režim v MŠ je nedílnou součástí školního stravování. Děti mají mít po celý den k dispozici nápoje – čistou vodu (preferujeme!!), bylinkové či ovocné neslazené nebo  mírně slazené čaje, džusy a ovocné šťávy. Nápoje by měly být dětem volně a lehce přístupné.