Poradna - Školní stravování

Jaké jsou váhy potravin na jedno dítě?

Dobrý den,

prosím o radu. Mám nastoupit do MŠ, jako kuchařka, ale paní za kterou nastupuji je v nemocnici a mě nikdo neřekl jaké jsou váhy potravin na jedno dítě.

Snad mi pomůžete.

Děkuji

Dobrý den,

 

Váš dotaz se týká částečně organizace a provozu a částečně operativně technické evidence. Pokud budete nastupovat do funkce kuchařky zařízení školního stravování, měla byste mít zaměstnavatelem stanovenou pracovní náplň, měla byste být proškolena v  základních požadavcích a povinnostech pracovníka kuchyně, ze kterých by mělo, mimo jiné,  vyplývat i podle jakého souboru receptur zařízení normuje gramáže potravin na jednotlivá denní jídla.

 

Pro základní orientaci uvádím nejběžnější publikace tohoto charakteru, které by v zařízení by měly být k dispozici: Výživa a stravování dětí předškolního věku, SPN, autor MUDr. Hnátek a kolektiv včetně rejstříku receptur, kde v každé receptuře je uvedena věková skupina strávníků, množství surovin na jednotlivé denní jídlo, dále Receptury pokrmů pro školní stravování vydané SPV. Můžete použít i zpracované výdejky potravin toho konkrétního zařízení, ze kterých podle počtu strávníků odvodíte gramáže jednotlivých surovin na konkrétní jídla.