Poradna - Potraviny (složení, značení, výživové hodnoty)

Jaké jsou povinnosti při dovozu kokosového oleje ze třetích zemí?

Dobrý den,
Rád bych začal dovážet kokosový olej ze třetích zemí ( Čína atd.). Budu jej prodávat pod s. r. o., která ale doposud obchodovala pouze s nepotravinářskými produkty. Chci se zeptat, zda je nutné na Státní zemědělské a potravinářské inspekci nějakým způsobem oznamovat zahájení této činnosti, zda musím splňovat nějaké hygienické podmínky a co všechno musí obsahovat česká etiketa.
Olej bude nerafinovaný, lisovaný za studena. Po dovezení do ČR se bude lahvovat a prodávat jako kosmetický přípravek či jako tuk na smažení atd.
Předem děkuji za odpověď.

Kokosový olej je specifická potravina vyrobena z dužiny kokosových ořechů, jehož další použití je také v kosmetické výrobě. Pro dovoz potravin ze třetích zemí mimo EU, platí zvláštní pravidla jejichž gestorem a kontrolním orgánem státní správy je Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), kde také je stanovena oznamovací povinnost. S obecnými dovozními podmínkami a podmínkami uvádění dovezených produktů v ČR do oběhu, (jeho nabízení a prodej) se lze podrobně seznámit na webových stránkách orgánu státního dozoru adrese www.szpi.gov.cz kde lze také uplatnit Vaše další dotazy.

Pokud se týká označování balené potraviny to je upraveno nařízením č.1169/2011 EU, které je v platnosti od 13.prosince 2014. Toto nařízení se vztahuje na provozovatele potravinářských podniků ve všech fázích potravinového řetězce je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech Evropské unie. Vzhledem k tomu, že požadavky na označování potravin jsou rozsáhlé a je třeba se s nimi podrobně seznámit odkazuji na internetové stránky např. www.bezpecnostpotravin.cz/kategorie/oznacovani-potravin.aspx

Odpověděl: MVDr. P.Otoupal, CSc.