Poradna - Školní stravování

Jaká by měla být gramáž hlavního jídla u dětí ve věku 7-10let?

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na gramáž hlavního jídla u dětí ve věku 7-10let podávaných ve školních jídelnách. Jedná se mi konkrétně o porci masa. Ráda bych také znala doporučení ohledně podávání zeleninových salátů, ovoce a dezertů.
Můžete mi prosím poradit kde najít více informací ohledně školního stravování.

Předem děkuji

Velikost porce masa určuje vedoucí školní jídelny tak, aby splnila spotřební koš, který určuje 64 g na osobu a den. Vzhledem k tomu, že se spotřební koš posuzuje za měsíc, záleží na tom, jak často je maso podáváno. Standardně se porce masa pro tuto věkovou kategorii pohybuje zhruba okolo 70 g masa za syrova bez kosti, u masa s kostí se norma zvyšuje.

 

Co se týká doporučení k podávání čerstvého ovoce a zeleniny, je samozřejmě doporučeno dávat tyto potraviny co nejčastěji, a také se zde plní spotřební koš. Podávání těchto produktů se také odvíjí od finančního normativu a cen těchto potravin, které zejména mimo sezónu jsou dražší.

 

Dezerty se doporučují zejména z mléčných výrobků a ovoce, ale také školní jídelny často pečou a tím naplňují důležitou zásadu jídelních lístků – pestrost.

 

Bc. Alena Strosserová
referent – školní stravování