Poradna - Výživa dětí

Jak upravit výživu u čtyřleteho dítěte s nepravidelnou stolicí?

Dotaz:

Jak upravit výživu u čtyřleteho dítěte s nepravidelnou stolicí?

 

Odpovědˇ:

MUDr. Jan Boženský

V prvé řadě bych Vám doporučil zvýšit příjem tekutin a přidat do stravy probiotika a preparáty s rozpustnou vlákninou. Obstipace (zácpa) je velmi častým příznakem v kojeneckém i batolecím období. Její projevy jsou silně ovlivněny také rodinnými a sociálními faktory.

Je velmi důležité začít léčit již první projevy zácpy, protože dlouhodobě neléčené onemocnění se upravuje velmi pozvolna a dochází k častým recidivám potíží. Velmi důležité je pro léčbu zácpy dodržení pravidelného denního režimu. Zde bych chtěl zdůraznit i pravidelné vysazování dítěte na nočník či WC. Nesmíme zapomínat také na vhodnou podložku pod nohy dítěte při použití WC, jinak dítě nemůže dostatečně používat břišní lis. Velmi důležitá je také kontrola okolí konečníku, kde se může nacházet drobná trhlinka, která bývá velmi bolestivá a může vyvolat u dítěte obavy a strach, který nakonec vede k zadržování stolice a následnému rozvoji zácpy. Tento problém se řeší lokální terapii speciálními krémy a čípky. Tato terapie urychlí zhojení trhlinky a snižuje bolestivost při odchodu stolice.

Dalším opatřením je zvýšení příjmu stravy s vyšším obsahem vlákniny a probiotik.  Zde se obecně doporučují acidofilní mléka či mléka s obsahem probiotik, jogurty s vlákninou, celozrnný chléb, ovoce i zelenina. Příznivě mohou působit sušené švestky či fíky.

Nedoporučuje se čokoláda, čaj a bílé pečivo. Zároveň je vhodné používat i léky, které mohou příznivě ovlivnit konzistenci stolice a tím výrazně sníží bolestivost při odchodu stolice. Tato terapie se však používá až po konzultaci s dětském lékařem.