Poradna - Výživa v onemocnění

Jak upravit jídelníček při Nefrotickém syndromu?

Dobry den,

zajimala by mne uprava jidelnicku pro 4 lete dite s onemocnenim Nefroticky syndrom. S dotazem na upravu stravy jsem u lekaru neuspela. Vetsinou odpoved znela detska strava. Nekdo zakazuje uplne sul, nekdo u deti s NS i bilkoviny. Sul je v dnesni dobe ve vetsine bezne dostupnych potravinach vcetne testovin (nemluve o uzeninach, syrech, margarinech…prefabrikatech) Muzete mi poradit vhodny jidelnicek, ktere potraviny ano a ktere ne? Co omezit nebo kde naopak pridat. Jak s mnozstvim tekutin a jakych? Pripadne kam se obratit pro konkretni informace ci sestaveni vzoroveho jidelnicku?

Dekuji

Stravovací režim u dítěte s nefrotickým syndromem vychází z charakteru a průběhu onemocnění. Základem je systém stravy odpovídající věku nemocného dítěte, tzn. včetně příjmu potřebné energie, omezování příjmu kořeněných potravin či tučné stravy. Vzhledem ke ztrátám bílkovin se strava většinou doplňuje o tuto složku. Záleží na tom, jak vysoké ztráty bílkoviny dítě v průběhu nemoci má.

 

Toto i jiné aspekty průběhu nefrotického syndromu posoudí ošetřující lékař, který ve všech zdravotnických zařízeních většinou spolupracuje s nutriční terapeutkou (terapeutem) k dalšímu upřesnění stravovacího a pitného režimu dítěte. Obraťte se proto na nutričního terapeuta pracoviště, ve kterém je Vaše dítě léčeno.

 

Dr.Tláskal