Poradna - Výživa dětí

Jak správně přikrmovat kojence?

Mám skoro 5ti měsíčního syna a moc vás prosím o rady na pár mých otázek co se týče jeho výživy, zda mi můžete poradit prosím. A budu moc ráda když mi na vše odpovíte je to pro mě důležité.
Začínáme přikrmovat a přikrmuji ho již 2-3 týdny, má první otázka je:

  1. Kdy mám dát první plnou dávku a kdy mám dát druhou plnou dávku příkrmu? Četla jsem že první plná dávka se má dát zhruba za 3 týdny ale nevím kdy druhá plná dávka jídla jestli zase za další 3 týdny ?
  2. Kdy mám dávat kašičku a jaké množství mu dát ze začátku?
  3. Je pravda že při plné dávce příkrmu se má vynechat kojení a má se dát čaj? Popřípadě tedy kolik ml toho čaje když se vynechá kojení? Zatím kojení nevynechávám a pije mi dál.
  4. Jaké množství příkrmu mu mám dávat když má 4 a půl měsíce? Zatím mu dávám oběd a svačinu a jinak kojím, dělám to dobře? Budu moc ráda, když mi k tomu i něco doplníte, co se týče množství příkrmu, tak to vůbec nevím, bojím se abych ho nepřekrmila třeba, nebo tak.

 

Budu moc ráda za veškeré odpovědi. Radím se s pediatrem ale bohužel na mě nemá vždy čas,…. Mějte se hezky

Dobrý den,

začnu od konce Vašeho dotazu. Mrzí mne, že praktický dětský lékař nemá čas na předání informací k výživě Vašeho dítěte. Nejlepší je vždy přímý kontakt se zhodnocením klinického nálezu a podrobného rozboru situace. Mé odpovědi budou tak spíše obecné. Jak je z Vaší informace zřejmé, začali jste přikrmovat již po ukončeném čtvrtém měsíci věku. Samozřejmě je to možné, ale často ponecháváme dítě na výživě mlékem (kojení + formule 1 typu) až do šestého měsíce. Jinak v příloze Vám posílám zásady jídelníčku kojence, kde se dozvíte většinu odpovědí na Vaše dotazy. Pokud se jedná o množství příkrmů, tak se většinou vychází z tolerance dítěte. Stravu bychom dítěti neměli zbytečně nutit, měla by se nabízet v pravidelných intervalech 5-6 x denně. Vrozeně a tak spontánně si dítě samo bilancuje svoji energetickou a ostatní nutriční potřebu. Někdy jí více, někdy méně. Podstatné je sledování růstu a vývoje dítěte včetně parametrů hmotnosti a u kojenců jejich délky.

S pozdravem MUDr. P. Tláskal

přikrmovaní kojence