Poradna - Školní stravování

Jak se řeší specielní diety v MŠ?

Dobry den,
musi dite v materske skolce pri celodenim pobytu konzumovat stravu podavanou v MS? Jak se resi specielni diety (v nasem pripade hlavne omezeni soli)? To myslim stravovaci plan a doporuceni pro stravovani v MS neresi (uvadi se max tuky, cukry, bilkoviny…).
Dekuji

Dobrý den,

 

v současné době je příprava speciální stravy (dietní) pouze na dobrovolnosti kuchařského kolektivu, jestli je personálně, materiálně a organizačně schopen dietní stravu zabezpečit. Současná  vyhláška o školním stravování přípravu dietní stravy neřeší. Novelizovaná vyhláška o školním stravování , která se připravuje od ledna příštího roku, by měla částečně vyjít vstříc i dětem s dietním omezením. Pokud se školní jídelna k přípravě diety zaváže,  vychází z lékařského doporučení pro dané dítě.  Předpokládá se, že se bude jednat o okruh diet jako je bezlepková dieta, dieta po mononukleóze, po žloutence a při cukrovce  prvního typu, což jsou nejčastější podpůrná opatření u dětských strávníků. Tam, kde nebude možná příprava dietní stravy ze školní jídelny, se bude moci realizovat buď nákup diet od způsobilé osoby podle zdravotnických předpisů nebo i nadále zvolena donáška stravy vlastní za podmínek dohodnutých s rodiči a školním stravovacím zařízením. Stále je vše v rovině možnosti, nikoliv povinnosti ze strany stravovacího zařízení.  Náklady spojené navíc s takovýmto zajištěním dietní stravy ponesou zřizovatelé a provozovatelé školního stravování. Zvýšené náklady na dietní potraviny uhradí plně za strávníky zákonní zástupci.

 

Některé školní jídelny výše zmíněné diety připravují už nyní, novelou připravované vyhlášky by mělo dojít k legalizaci takovýchto nadstandardních služeb.

 

Každopádně jakákoliv stravovací omezení musí být podložena lékařským vyjádřením, popřípadě  rozvrhem vhodných surovin a potravin, úzká spolupráce zařízení školního stravování a zákonných zástupců dítěte. Doporučuji se se školní jídelnou domluvit a vyslechnout, zda je schopna vám tuto speciální dietu bez soli  za stávajících podmínek školního stravování zabezpečit.

 

O. Johanidesová