Poradna - Obezita a výživa

Jak se řeší situace nutričních terapeutů?

Dobrý den,

ráda bych se zeptala jak se řeší situace nutričních terapeutů. Jsou to přece odborníci, kteří se celý život vzdělávají. Řeší někdo, to, že by neměli být pouze v nemocnicích, ale také v sociálních službách (tam teda nevím kdo bude z VŠ za plat 12 000Kč), v dostatečném počtu. Dále proč nejsou poradny pro těhotné, děti, seniory dostupné? Proč nespolupracují lékárny? NT je spoustu a nemohu najít uplatnění, přitom možností pro pomoc veřejnosti je hodně. Tito lidé pak chodí k „výživovým poradcům“, kteří těžko z kurzu poskytnou adekvátní radu. Ani by ohledně zdrav. stavu radit neměli, ale běžně to dělají. O tom, že existuje nějaký NT lidé vůbec nevědí. Všude totiž slyší jen „poradce na výživu“. To ale může být kdokoli, kdo má kurz a ŽL a prodává doplňky stravy.

Vážená paní,

 

máte plnou pravdu a Vaše otázky trápí i nás. Snažíme se na tuto problematiku upozorňovat a dávat návrhy k řešení na příslušné státní orgány. Máme i některé dílčí úspěchy, a to nejen v oblastech, na které upozorňujete.

 

Naše organizace má působnost občanského sdružení, nicméně je odbornou organizací a myslím, že je i tak státními orgány vnímána. Nejsme však politickou stranou, která by uvedené mohla lépe prosazovat, zvláště v dnešní náročné době zaměřené na ekonomiku a osobní profity. Již mnohokrát jsme tak například podávali návrhy na převedení živnosti výživových poradců z živnosti volné na živnost vázanou, což by znamenalo splnění určitých kritérií pro vzdělání a podobně. Postupná regrese práce zdravotních ústavů vedla i k útlumu poradnenských služeb, které uvádíte. A tak bychom mohli i dále vypočítávat jednotlivé momenty, o kterých se zmiňujete.

 

SPV se snaží dané momenty řešit a budu jedině rád když se připojíte nebo budete držet palce.

 

S pozdravem Dr.Tláskal – předseda SPV