Poradna - Školní stravování

Jak se bránit používání instantních potravin v MŠ?

Dobrý den,

pracuji jako kuchařka v mš, naše paní vedoucí školní kuchyně se snaží moderně vařit, účastní se různých školení které pořádá portál jídelny, ale musím říct, že se mi to vůbec nelíbí. Pokaždé když se vrátí objedná spoustu různých směsí na knedlíky, bramborové kaše (instantní, prý se to zalévá jen vodou a je hotovo), dále pak instantní nápoje, do vody, do mléka, dokonce kořenící směs do mletého masa, je to v podstatě ochucená strouhanka a to pěkně drahá a dnes přišla instantní rajská omáčka, sýrová omáčka a nějaká prý myslivecká. Pohádala jsem se s ní, už jsem zoufalá, nevím jak jí zastavit, tohle přeci nemůže dělat ve školce, ale prý na tom školení paní od firmy Dobroty, říkala, že je to především pro školní stravování!!! Nehledě na to jak je to drahé, všechno co objednala jsem jí spočítala za kolik to uvařím já a z čerstvých potravin. Asi už jsem stará, ale hlavně zoufalá, ředitelka jí jde jak se říká na ruku a já nevím jestli se proti tomu mohu nějak bránit. Hlavně ochránit ty děti, vždyť si těch instantních ,,sraček“ užijí mimo školku dost. Předem děkuji za Vaší odpověď a snad i radu kdo mi může pomoct.

Dobrý den,

 

musím s Vámi souhlasit, že tyto výrobky není nutné do mateřské školy kupovat. Jestliže, jak sama píšete, umíte tyto věci vyrobit z čerstvých surovin, není žádný důvod, je kupovat v polotovarech. Polotovary jsou určené pro tato zařízení spíše jako nouzové řešení, kdy je například z důvodu nemoci, nedostatek pracovních sil. Jinak je pro školky vždy výhodnější vařit z čerstvých surovin. Máte pravdu v tom, že tyto výrobky jsou dražší, než když je vyrobíte sami. Peníze, které investujete do těchto výrobků, budou pak jídelně chybět třeba na nákup čerstvého ovoce a zeleniny.
Těžko Vám poradím, jak přesvědčit vedoucí jídelny, když sama neví, že tyto výrobky nejsou pro vás vhodné. To je spíš o personálních vztazích a odbornosti vaší vedoucí. Určitě by pomohlo, kdyby se zúčastnila odborných školení pořádaných jinými subjekty, než jsou prodejci popsaných výrobků. Je logické, že ti budou tvrdit to, co jim pomůže produkt prodat. Pokud se paní vedoucí zúčastní odborného semináře na téma výživa nebo spotřební koše, možná sama dojde k názoru, že se všechno má využívat s rozumem a přiměřeně.

 

Bc. Alena Strosserová