Poradna - Školní stravování

Jak řešit alergii na mléčné výrobky v MŠ?

Dobrý den, u svého syna jsme zjistili, že má alergii na mléčné výroby, mají s tím problém v mateřské školce, kde nám bylo řečeno, že mu do školky musíme dělat sami snídaně, že tam na to nejsou zařízený, mají v té školce na to právo?

Děkuji za odpověď

 

Ano, školka má právo odmítnout strávníka s dietním omezením, pokud k zajištění diety nemá personální nebo technické zabezpečení. V současné době ještě nevyšla novela vyhlášky o školním stravování, ale ani potom nebude mít jídelna povinnost vyjít strávníkovi vždy vstříc.

 

Vždy se musí vycházet z individuální situace na konkrétním zařízení. V zásadě záleží na rozsahu omezení, podle toho se upraví spolupráce.

 

Pokud přinesete potvrzení od lékaře, že dítě má dietní omezení (to je základní podmínka), můžete s vedením školky a jídelny vyjednat podmínky stravování. Pokud podmínky ve školce neumožní přípravu dietní stravy, je možnost si připravenou stravu přinést a jídelna ji strávníkovi připraví ke konzumaci. Můžete se domlouvat na donášení jen těch potravin, které budou mléčné výrobky nahrazovat, ostatní neproblémové může dostat společně s ostatními.

 

Bc. Alena Strosserová