Poradna - Výživa dětí

Jak na problémy se stravováním dcery?

Dcera(12let) již od 5 ti let mám problémy s jejím stravováním. Od 2let (do kdy jsem ji kojila) nepije mléko. ( to i starší syn ten již od 18měs. kdy po Nutrilonu AR přešel na normální sunar, já od 7let také mléko nepiji, další 2 sourozenci pijí).
Od 5let odmítá ovoce i zeleninu ( kromě občasného kousku jablka a okurky(všichni ost. v rodině vše bezproblémů jíme) a to vybírá i z polévek. Luštěniny také odmítá. Byla vždy velmi hubená, poslední 2r. již jde s váhou nahoru. Zatím je v normě 12let,150cm a 44kg. Ale mám strach co dál, když je vlastně jen na masu a přílohách, pečivu, sýry jí a jogurt tak 1x v týdnu. Bojím se, aby v pubertě, která jí začíná, nezačala plašit s váhou a nezačala s dietami (a to hlavně nejíst , protože ovoce, zeleninu atd. do ní nedostaneme ani za peníze) a nezvrtlo se to v anorexii či bulimii. Zkoušeli jsme již vše, i vyhladovět,ale raději nejí než, aby polévku nebo něco co nechce snědla. Lékař ji udělal nějaké krevní testy a říkal, že ze zdr. hlediska je zdravá, nic jí nechybí.
Děkuji za jakoukoliv radu.

Přeji hezký den,
hmotnost Vašeho dítěte je v pořádku, ale deficit ovoce a zeleniny se může v budoucnu projevit opravdu výrazným nárůstem hmotnosti či vážným poškozením zdraví.
Některé děti zeleninu a ovoce nepreferují a tak je někdy potřeba, jít na to trošku oklikou. Zkuste nabízet zeleninu a ovoce v jiné formě než jste byli zvyklí. Zkuste přidávat zeleninu do polévek či jí nabízet ve formě pyré jako přílohu a nedostatek ovoce saturujte podáváním ovocných štáv či polévek. Možná bude vhodné zapojit dceru do přípravy domácích jídel a najít ji vhodného „kuchaře“, podle kterého se bude učit vařit. Zkuste např. Martina Škodu. Je mladý, napsal hezkou kuchařku a určitě bude pro mladé cool.
Zde je odkaz na jeho stránky. http://www.martinskoda.com/.
Držím palce, doporučuji hodně trpělivosti a jít příkladem.
S pozdravem
MUDr. Jan Boženský
Primář dětského oddělení
Vítkovická nemocnice a.s.